rodzina_ukraina
Z naszego kraju wysłano ponad 25 tysięcy paczek

Caritas Polska wspólnie z Pocztą Polską przeprowadzili akcję „Rodzina rodzinie”. Jej celem było przekazanie paczek osobom potrzebującym na Ukrainie.

Wojciech Caruk

Od 24 lutego do 31 marca w placówkach pocztowych na terenie całego kraju można było za darmo nadać przesyłkę z odzieżą lub żywnością w ramach akcji „Dla Ukrainy”. Poczta Polska wspólnie z Caritas Polska od 7 marca prowadziły też akcję „Rodzina rodzinie”. Łącznie z Polski na Ukrainę powędrowało 25 tys. paczek. Najwięcej wysłali mieszkańcy woj. mazowieckiego, śląskiego, małopolskiego oraz łódzkiego. Prawie 8 tys. paczek nadano w ostatnim dniu akcji, czyli 31 marca.

– My wszyscy, którzy przeżywaliśmy w Polsce stan wojenny, wiemy jak trudno jest w takim okresie, jakiego doświadcza obecnie Ukraina. Cieszymy się, że Polacy wykazali się taką solidarnością – mówi ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.

Caritas Spes na Ukrainie przygotowała listę ponad 30 tysięcy kontaktów do rodzin potrzebujących wsparcia, bądź poszkodowanych w ostatnich wydarzeniach. Były to rodziny zarówno katolickie, greko-katolickie, jak i prawosławne. Listy te zostały przekazane do oddziałów diecezjalnych Caritas Polska, w tym również do Caritas Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie.

– Na Ukrainie akcji na taką skalę nigdy nie było – mówi ks. Wiesław Dorosz, dyrektor Caritas Spes we Lwowie.

Każda osoba, która zadeklarowała chęć pomocy rodzinie ukraińskiej, otrzymała numer identyfikacyjny takiej rodziny, dzięki któremu możliwe było zidentyfikowanie konkretnego adresata oraz adres parafii, na terenie której mieszka rodzina. Podanie bezpośredniego adresu nie było możliwe ze względu na ochronę danych osobowych. Do numeru dołączono krótki opis rodziny, jaki Caritas otrzymał ze strony ukraińskiej.

W ramach wspólnego działania Caritas i Poczty Polskiej udział wzięło 9185 osób. Caritas Polska przekazał 3986 kontaktów do rodzin ukraińskich. W akcji udział wzięło 35 oddziałów diecezjalnych, które udostępniły 5199 kontaktów. Paczki trafią do 96 parafii na Ukrainie. Zawartość stanowiła głównie żywność oraz odzież, a także środki czystości i środki higieniczne. Często zdarzało się, że w paczkach znajdował się krótki list ze słowami otuchy, pocieszenia, ale także najlepszymi życzeniami z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. W jednym z listów wysłanych na Ukrainę, opublikowanym na stronie internetowej www.akcjecaritas.com można przeczytać: „W roku 1981 byłam małą dziewczynką, w Polsce był wtedy stan wojenny, a w sklepach nie było prawie niczego. Moja rodzina dostała wtedy paczkę, dużą paczkę z Niemiec, która wysłała nam jakaś klasa ze swoim wychowawcą. Gdy byłam mała bardziej interesowało mnie, co dostałam, jakie rzeczy były w paczce. Po latach bardziej doceniam gest obcych ludzi, którzy pokazali nam Polakom, że nie jesteśmy sami, że ktoś o nas nie zapomniał. Dzisiaj mam okazję oddać to dobro, które nas spotkało. Nie jesteście sami, pamiętamy o Ukrainie, myślimy o Was, Ukraińcach.”

W akcję włączyło się również kilkunastu mieszkańców Kętrzyna.

– Cieszę się z takiej inicjatywy i tego, że tak wiele osób z naszego kraju i miasta pospieszyło z pomocą dla rodzin na Ukrainie. Postanowiłem również wysłać paczkę, bo jeśli siejemy dobro, to ono do nas wraca – mówi Krzysztof Hećman, Burmistrz Miasta Kętrzyn.