bezNazwy1Jestem spokojny o tegoroczny Finał Mistrzostw Polski Juniorek

O Mistrzostwach Świata Mężczyzn, Mistrzostwach Polski Juniorek oraz siatkówce na Warmii i Mazurach rozmawiamy z Jerzym Mrozem, Prezesem Fundacji Huberta Wagnera.

Ewa Brzostek

Przed nami wielkie wydarzenie w siatkówce, ponieważ już niedługo będziemy gospodarzami Mistrzostw Świata Mężczyzn. Czy uważa pan, że jesteśmy przygotowani na to, aby podjąć to wyzwanie? Czy ma pan już swoich faworytów w tych mistrzostwach? Jak ocenia pan szanse drużyny Polskiej?

Polski Związek Piłki Siatkowej, który jest głównym wykonawcą Mistrzostw Świata przez ostatnie lata nabrał dużego doświadczenia w organizacji wielkich imprez: w roku 2009 Mistrzostwa Europy Kobiet, 2013 Mistrzostwa Europy Mężczyzn, do tego kilka finałowych turniejów Ligi Światowej, ale również mecze Ligi Światowej i World Grand Prix. Jestem spokojny o poziom organizacyjny Mundialu. Zajmują się tym profesjonaliści.

Jeśli chodzi o moich faworytów to chyba nie będę oryginalny, ale stawiam na naszą Reprezentacją Narodową, Mistrzów Olimpijskich – Rosję, bardzo utytułowanych Brazylijczyków oraz nieobliczalnych Amerykanów.

Nie po raz pierwszy gości pan w Kętrzynie. Można powiedzieć, że pana życzenie “aby turnieje siatkówki młodzieżowej częściej gościło w Kętrzynie” się spełniło, bowiem na początku kwietnia odbędą się u nas Mistrzostwa Polski Juniorek. Czy ma pan już swoje faworytki?

Niewątpliwymi faworytkami będą broniące tytułu Gdańszczanki, ale czekam również na występ Orła Malbork, PTPS Piła i Pałacu Bydgoszcz.

Czego spodziewa się pan podczas nadchodzących mistrzostw w Kętrzynie?

Spodziewam się dobrej organizacji, gorącej atmosfery na trybunach, siatkarskiego dopingu, a przede wszystkim znakomitej gry uczestniczek.

Ostatnio gościł pan w Kętrzynie podczas 40-lecia Warmińsko-Mazurskiej Federacji Sportu. W turnieju tym mogły zaprezentować swoje umiejętności Kętrzynianki. Jak pan ocenia poziom naszych zawodniczek? Czy była tam jakaś sytuacja, która pana zaskoczyła? Jak pan wspomina to wydarzenie?

Bardzo się cieszę, że po mojej namowie Kętrzynianki dołączyły do składu turnieju organizowanego przez MOSiR Kętrzyn wespół z Fundacją Wagnera. Uważam, że dziewczęta zagrały bardzo dobry turniej i cieszę się, że uwierzyły w swoje możliwości zajmując wysoką 4 lokatę. Przyznam, że występ Kętrzynianek w Wojewódzkiej Lidze Piłki Siatkowej nie zapowiadał tak dobrej formy, tym bardziej mnie on cieszy.

Rok temu gościł pan również w Kętrzynie podczas Mistrzostw Polski Kadetek. Jak wypada Kętrzyn organizacyjnie?

Organizację w Kętrzynie oceniam bardzo wysoko. Cieszę się, że moje rady i uwagi jeszcze przed turniejem zostały wysłuchane i wprowadzone w życie. Przedstawiciele organizatora podczas przygotowań zwracali się do Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Siatkowej z wieloma pytaniami. Uważam, że to dobrze, bo kto pyta nie błądzi, a lepiej zapytać niż popełnić gafę. Widząc działania organizacyjne zeszłorocznego Finału MP Kadetek, jestem spokojny o tegoroczny Finał Mistrzostw Polski Juniorek.

Wtedy wygrały zawodniczki Gedanii Gdańsk. W najbliższym turnieju juniorki tego klubu będą broniły tytułu Mistrza Polski. Czy uważa pan, że uda się im obronić tytuł? Czy widzi pan jakąś drużynę, która może im zagrozić?

Obrońca tytułu jest zawsze w gronie faworytów, ale wynik zweryfikuje boisko.

Podczas ostatniego wywiadu udzielonego naszej gazecie przyznał pan, że siatkówka na Warmii i Mazurach stoi na wysokim poziomie. Jakimi sukcesami na polu lokalnym możemy się poszczycić?

Cieszy mnie działalność SOS. Nasze kadry wojewódzkie dziewcząt i chłopców przez ostatnie lata utrzymuję się w czołówce Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, obecnie trwają rozgrywki ogólnopolskie prowadzące do Mistrzostwa Polski we wszystkich kategoriach młodzieżowych. Bliskie gry w kętrzyńskim Finale Mistrzostw Polski były Juniorki z Iławy. Czekamy co zaprezentują 2 zespoły Juniorów w 1/2 Mistrzostw Polski. Nierozstrzygnięte są jeszcze rozgrywki Kadetów i Kadetek.

Należy również pamiętać o siatkówce plażowej i bardzo silnym klubie z Iławy. Zawodnicy i zawodniczki MKS Zrywy Iława w ostatnich latach są reprezentantami Polski w kategoriach młodzieżowych, zaliczają bardzo udane występy na zawodach ogólnopolskich i międzynarodowych. W sezonie Siatkówki Plażowej 2013, Iława była organizatorem Finału Mistrzostw Polski Juniorek.

Jakie są plany rozwoju siatkówki w naszym województwie? Powstały Szkolne Ośrodki Siatkarskie, jaki jest przewidziany kolejny etap rozwoju młodych siatkarek?

Wiele elementów jest wdrażane 5-6 lat, np. jednodniowe kursokonferencje dla trenerów zrzeszonych w WMZPS. Istotnym elementem jest również mini siatkówka, która od 2008 roku w naszym województwie rozgrywana jest między innymi jako turnieje eliminacyjne o Puchar Kinder +Sport. 8-9 marca taki turniej rozegrany został w Kętrzynie. Wzięło w nim udział w sumie prawie 500 zawodników i zawodniczek. Taka liczba uczestników dobrze prognozuje na przyszłość.

Olsztyn był gospodarzem Memoriału Huberta Jerzego Wagnera do 2008 roku. Czy to miasto jest przygotowane, aby organizować prestiżowe zawody siatkarskie na wysokim szczeblu? Czy planowana jest ponowna organizacja Memoriału w Olsztynie?

Głównym warunkiem jakiego nie spełnia Olsztyn, to odpowiednia hala sportowa. Memoriał Huberta Jerzego Wagnera, to prestiżowy turniej znany na całym świecie, dlatego chcąc utrzymać jego odpowiedni poziom organizacyjny, rozgrywany jest w halach spełniających wymogi CEV (Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej) i FIVB (Światowa Federacja Piłki Siatkowej). Dopóki nie ma w Olsztynie odpowiedniej hali, nie widzę możliwości powrotu Memoriału Wagnera do stolicy Warmii i Mazur.