watykan
27 kwietnia w Watykanie odbędzie się uroczystość ogłoszenia świętości papieży: Jana Pawła II i Jana XXIII. Będzie to historyczne wydarzenie, które odbędzie się w Niedzielę Bożego Miłosierdzia, którą w roku 2000 ogłosił sam Jan Paweł II.

Ewa Brzostek

Watykan na czas kanonizacji organizuje dla wiernych czuwanie modlitewne w aż 11 kościołach Rzymu w sobotę, 26 kwietnia. Kościoły będą otwarte do 23:00, a niektóre nawet całą noc. Nie będzie bowiem nocnego czuwania na Circo Massimo ani w żadnym innym miejscu, tak jak było przy okazji beatyfikacji Jana Pawła II. Dla Polaków czuwanie odbędzie się w kościele św. Agnieszki na Piazza Navona. Również kościół polski św. Stanisława BM będzie służył polskim pielgrzymom.

O godz. 10.00 na Placu św. Piotra odbędzie się Liturgia kanonizacyjna. Poprzedzi ją wspólna Koronka do Bożego Miłosierdzia, podobnie jak było to na beatyfikacji w roku 2011. Na Mszy św. być może pojawi się emerytowany papież Benedykt XVI, który został zaproszony. Na pewno obecne będą dwie kobiety, których uzdrowienie uznano za cuda przypisywane wstawiennictwu Jana Pawła II w jego procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym. Są to francuska zakonnica Marie Simon-Pierre i Floribeth Mora Diaz z Kostaryki. Na plac przyniesione zostaną także relikwiarze obu Papieży. Razem z papieżem Franciszkiem mszę ma celebrować nawet tysiąc kapłanów – głównie kardynałów i biskupów. Do rozdawania komunii na placu Świętego Piotra potrzebny będzie dodatkowy tysiąc diakonów.

Liturgii dziękczynnej na Placu św. Piotra w poniedziałek 28 kwietnia przewodniczyć będzie o godz. 10.00 archiprezbiter bazyliki watykańskiej kard. Angelo Comastri.

Program uroczystości kanonizacyjnych:

sobota 26 kwietnia 2014 – Rzym
od godz. 21.00 – nocne czuwanie w oczekiwaniu na Kanonizacje

niedziela 27 kwietnia 2014 – Watykan – Plac Św. Piotra
(przypuszczalnie) godz. 5.00 – Otwarcie wejść do sektorów na Placu Św. Piotra
godz. 10.00 – Msza Św. Kanonizacyjna papieży Jana Pawła II i Jana XXIII

poniedziałek 28 kwietnia 2014 – Watykan – Plac Św. Piotra
godz. 10.00 – Msza Św. dziękczynna dla pielgrzymów z Polski w podziękowaniu za kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII

Gdzie będzie można obejrzeć relację na żywo z kanonizacji Jana Pawła II w telewizji?

Transmisję z kanonizacji Jana Pawła II będzie można obejrzeć aż na trzech kanałach Telewizji Polskiej. 27 kwietnia o godz. 10. rozpocznie się relacja w TV mszy kanonizacyjnej z Watykanu. Uroczystą mszę będzie można oglądać na TVP1, TVP INFO i TVP Polonia.

Gdzie będzie można obejrzeć relację na żywo z kanonizacji Jana Pawła II w internecie?

Transmisję online z kanonizacji Jana Pawła II będzie można obejrzeć dzięki specjalnemu serwisowi TVP kanonizacjajp2.tvp.pl