OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dzień flagi państwowej jest obchodzony w Polsce od 2004 roku. Pierwotnie decyzją Senatu 2 maja miał być Świętem Orła Białego, jednak Sejm przemianował go na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To także Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Wybór 2 maja na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nie jest przypadkowy, ma on bowiem znaczenie historyczne. Tego dnia w 1945 r. około godz. 6 rano, żołnierze z polskiej 1 dywizji kościuszkowskiej z 7 baterii 3 dywizjonu 1 pułku artylerii lekkiej, zatknęli na środku trzeciej kondygnacji Kolumny Zwycięstwa w Berlinie biało-czerwony sztandar. Drugą flagę na balustradzie drugiej kondygnacji powiesili żołnierze z 8 baterii 3 dywizjonu. Trzecią flagę powiesiło pięciu polskich żołnierzy z 1 Dywizji Piechoty. Gest ten oznaczał zakończenie działań wojennych w Europie podczas II wojny światowej, która tak dotkliwie doświadczyła nasz kraj. Dzień ten poprzedza święto upamiętniające tak ważne wydarzenie, jakim było w 1791 r. ogłoszenie Konstytucji 3 Maja. Co ciekawe, w okresie PRL-u po obchodzonym Święcie Pracy przypadającym na 1 maja, właśnie 2 maja decyzją władz komunistycznych zdejmowano flagi państwowe, aby nie były widoczne w święto 3 maja, które w tamtym czasie zniesiono.

Biało-czerwona flaga to symbol patriotyzmu, miłości do ojczyzny, wolności i narodowej tożsamości. Burmistrz Miasta Krzysztof Hećman zachęca, aby 2 maja mieszkańcy Kętrzyna wywiesili flagi, aby wyrazić swój szacunek do symbolu Polski.

Ewa Brzostek