spółdzielnia socjalna
Nowa oferta dla dzieci i rodziców

Bajkowa Kraina to druga spółdzielnia socjalna w powiecie kętrzyńskim. W jej powstaniu ponownie pomógł działający w Kętrzynie Inkubator Ekonomii Społecznej.

Wojciech Caruk

Spotkanie założycielskie odbyło się 23 kwietnia w siedzibie Inkubatora w kętrzyńskim Ratuszu. Grupa osób bezrobotnych postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i stworzyć podmiot działający w oparciu o ich wykształcenie i doświadczenie.

– Znamy się od dosyć dawna, pracowałyśmy razem w szkołach. W ofercie będziemy posiadały usługi opiekuńczo – rozrywkowe dla dzieci. Jest to nasza pasja dająca nam wiele satysfakcji i przyjemności dlatego w tym kierunku będziemy działały – mówi Joanna Gola, prezes spółdzielni socjalnej „Bajkowa Kraina”.

Obecnie grupa założycielska jest na etapie poszukiwania funduszy na działalność. W tym celu biorą udział w projekcie „Z pomysłem po dotację”, dzięki któremu mogą otrzymać kwotę nawet 40 tys. złotych. Wsparcia formalno – prawnego przy samym założeniu spółdzielni udzielił działający w Kętrzynie Inkubator Ekonomii Społecznej.

– Tutaj spotkałyśmy się z życzliwymi osobami, które udzieliły nam wsparcia i wskazówek. Pomogły nam w zakresie szkoleń i doradztwa, za co jesteśmy bardzo wdzięczne – dodaje Gola.

Jest to już kolejny podmiot, który powstał dzięki wsparciu Inkubatora. Wcześniej powstała Spółdzielnia Socjalna „Lider” oraz Stowarzyszenie „Hip Hop Mazury”. Z oferty pomocy w założeniu stowarzyszenia, bądź spółdzielni socjalnej mogą skorzystać wszystkie osoby bezrobotne lub pracujące, wyrażające chęć pracy w sektorze ekonomii społecznej.

– Pomagamy takim osobom w zakresie doradztwa zawodowego i prawnego, badamy rynek, zajmujemy się całą stroną formalno – prawną. Doradzamy jak dobrze przygotować statut i biznesplan – informuje Renata Olechnowicz z kętrzyńskiego biura Inkubatora Ekonomii Społecznej.