tablica MRG
Od poniedziałku (12 maja) w drogowych przejściach granicznych w Gołdapi i Gronowie funkcjonują wydzielone pasy MRG. Oddzielne, odpowiednio oznakowane pasy ruchu dedykowane są podróżnym posługującym się zezwoleniami Małego Ruchu Granicznego.

por. SG Justyna Szubstarska

Specjalne pasy odpraw, wytyczone z myślą o podróżnych w ramach małego ruchu granicznego, najpierw sprawdzono w Grzechotkach. To rozwiązanie, funkcjonujące w największym drogowym przejściu granicznym na granicy polsko-rosyjskiej zostało bardzo dobrze przyjęte przez podróżnych. Teraz czas na kolejne przejścia graniczne w Gołdapi i Gronowie.

Nowe rozwiązanie nie zmienia nic w funkcjonowaniu zasad małego ruchu granicznego. Więcej, służy upłynnieniu ruchu granicznego. Odprawa graniczna osób z zezwoleniami MRG jest niemal 2 razy szybsza, niż podróżnych w ruchu wizowym, a po wdrożeniu wytyczonych pasów MRG będzie jeszcze łatwiej i w założeniu – skuteczniej.

Pasy MRG – po jednym na kierunku wjazdowym i wyjazdowym z RP – będą oznaczone tablicami z napisem „„MRG/мпп”. Obecnie co drugi Rosjanin przekracza polsko-rosyjską granicę w ramach międzynarodowej umowy o małym ruchu granicznym.

Pasy MRG w pigułce

W tym roku lądową granicę Polski z obwodem kaliningradzkim przekroczyło już ponad 1 mln 100 tys. Rosjan, z których połowa na podstawie zezwolenia w ramach małego ruchu granicznego. Założeniem przy organizacji pasów ruchu było, aby osoby korzystające z MRG mogły jeszcze sprawniej i szybciej przekraczać granicę państwa. Odprawa osób posługujących się zezwoleniami MRG jest znacznie prostsza niż tych, którzy posługują się wizami. Przy MRG kontroler SG nie pyta o cel podróży, nie wymaga dokumentów potwierdzających charakter podróży, nie wymaga okazania środków finansowych. Kontrola MRG to w przypadku cudzoziemców: weryfikacja dokumentu, ustalenie tożsamości i wprowadzenie do systemu. W przypadku obywateli UE czynność jest jeszcze prostsza, bo nie wymaga wprowadzania do systemu.

Osoby posiadające zezwolenia MRG będą mogły poddać się odprawie na wszystkich pasach odpraw, również tych oznaczonych tablicą „All passports”. Jednakże z tym komfortem, że funkcjonuje pas MRG utworzony specjalnie z myślą o nich.