IMG_6890
Będziemy mieli profesjonalne zaplecze

Miejska Biblioteka Publiczna zmienia swoje oblicze. Już w wakacje czytelnicy będą mogli skorzystać z nowej oferty w odnowionej siedzibie w kętrzyńskim zamku. Na remont i wyposażenie pozyskano ponad 247 tys. zł.

Wojciech Caruk

Od trzech lat kętrzyńska biblioteka w opinii wielu czytelników coraz lepiej się rozwija. Zmiany rozpoczęto, banalnie od remontu toalet. Jednak w 2013 roku nastąpiły zmiany jeszcze bardziej odczuwalne dla korzystających z biblioteki mieszkańców. Dzięki obchodom Roku Arno Holza i pozyskanym z tego tytułu funduszom wyremontowano i wyposażono w nowoczesny sprzęt multimedialny Czytelnię dla Dorosłych w zamku. Jak się okazuje dotychczasowe starania dyrekcji biblioteki i władz Kętrzyna mają swoją kontynuację również w tym roku. Od 27 stycznia trwa remont Wypożyczalni dla Dorosłych oraz Czytelni i Wypożyczalni dla Dzieci. Pozyskano na ten cel kwotę ponad 247 tys. zł. Fundusze pochodzą ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a zadysponowane zostały w ramach programu „Biblioteka +. Infrastruktura bibliotek”.

– Dzięki temu będziemy mogli nie tylko odnowić pomieszczenia, ale też przede wszystkim wyposażyć je w nowe meble i sprzęt multimedialny. Innowacyjność naszego projektu polega na utworzeniu w Czytelni dla Dzieci sceny teatralnej z profesjonalnym podestem, oświetleniem, kulisami i kurtyną. Z tego co mi wiadomo będziemy jedyną biblioteką z takim profesjonalnym zapleczem – cieszy się Witold Gagacki, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kętrzynie.

Na obecnym etapie większość prac zostało zakończonych. Zostały jeszcze prace wykończeniowe oraz wyposażenie, które będzie się wiązało z ogłaszanymi przetargami. Otwarcie planowane jest na 25 lipca. Do tego czasu czytelnicy będący w posiadaniu wypożyczonych książek mogą bez problemu trzymać je w domu.

– Proszę się nie obawiać żadnych upomnień, przecież fakt zamknięcia biblioteki wynika z naszej strony. W tej chwili cały księgozbiór mamy zapakowany w kartonach, łącznie z kartotekami, więc prosimy jeszcze o cierpliwość i zachęcamy wręcz do przetrzymywania książek – apeluje Witold Gagacki.

Jak obiecuje dyrektor, cierpliwość zostanie wynagrodzona poprzez nowe możliwości jakie otworzą się przed biblioteką. Dzięki posiadaniu sceny planowane są różnego rodzaju inicjatywy kulturalne mające na celu prezentację twórczości i promocję rodzimych talentów.

– Chcemy aby cyklicznie odbywały się spotkania i wydarzenia promujące różnego rodzaju sztukę, aby scena miała charakter otwarty dla wszystkich – dodaje Witold Gagacki.

Jak ocenia dyrektor rozwój biblioteki to nieuchronna konieczność dzisiejszych czasów.

– Świat nie stoi w miejscu i musimy się razem z nim rozwijać, wychodzić naprzeciw ciągle zmieniających się potrzeb społeczeństwa. Miałem okazję być w wielu bibliotekach w Polsce i już teraz widzę, że Kętrzyn nie ma się czego wstydzić, a będzie jeszcze lepiej – ocenia Gagacki.