Noc_w_Muzeum_2014W sobotę 17 maja w ramach Europejskiej Nocy Muzeów, zapraszamy na Noc w Muzeum w Kętrzynie. W wieczornej i nocnej scenerii można będzie bezpłatnie zwiedzić muzeum i wziąć udział w przygotowanych na ten wieczór wydarzeniach.

Izabela Mellin-Wyczółkowska

Tradycyjnie w programie Nocy Muzeum nie zapomnieliśmy o najmłodszych obywatelach miasta zapewniając im atrakcje znalezione w mazurskiej chacie. W mazurskiej chacie zagoszczą także wileńskie cymbały, na których przygrywać będą młodzi adepci warsztatów nauki gry na cymbałach prowadzonych w Muzeum.

Miłośników sztuki zapraszamy na wernisaż malarstwa Danuty Micińskiej-Szutkowskiej. Autorka wystawy jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Studiowała w latach 1946-50 w pracowniach prof. Jana Cybisa, prof. Kazimierza Tomorowicza i pracowni Wacława Taranczewskiego na krakowskiej ASP. Od wielu lat jest mieszkanką Kolonii Rybackiej k/Węgorzewa. Zawodowo Danuta Micińska -Szutkowska związana była z Domem Kultury w Węgorzewie i Muzeum Kultury Ludowej. Była konsultantem Wojewódzkiego Domu Kultury na województwo olsztyńskie, aktywnym członkiem Wojewódzkiej Komisji Etnograficzno-Artystycznej w Suwałkach. W dalszym ciągu pełni rolę doradcy w kwestiach artystycznych oraz dotyczących dziedzictwa kulturowego regionu. Jest autorytetem dla artystów profesjonalnych, twórców ludowych oraz dla osób pracujących w placówkach kultury. Swoją twórczość traktując bardzo osobiście brała udział w niewielu wystawach zbiorowych. Pierwszą wystawę autorską dorobku artystycznego pani Danuty przygotowała Fundacja Dziedzictwo Nasze z Węgorzewa w 2013 r. Na wystawie prezentowane jest malarstwo olejne, rysunki, monotypie, tkanina i jej projekty oraz unikatowa biżuteria. Dopełnieniem spotkań z Danutą Micińską -Szutkowską jest deklamacja poezji autorki.

Wykład „O Prusach i Krzyżakach w poganowskim lesie” jest kontynuacją prezentowanych w poprzednich latach wyników badań na grodzisku w Poganowie. Tegoroczne opowieści o lesie poganowskim dotyczą niezwykle interesujących wyników badań przekształceń środowiska naturalnego w okresie do schyłku średniowiecza.

Noc w Muzeum zakończymy z zespołem Parampampam Trio koncertem improwizowanej muzyki inspirowanej obrazami historii zamku kętrzyńskiego.