10271464_740304489343313_3709897167174186346_nDawid Tonojan jest w kadrze narodowej

Gospodarzem najważniejszej krajowej imprezy bilardowej juniorów jest od wielu już lat Kieleckie Centrum Bilardowe. Przez sześć dni od 29.04 do 04.05.2014 roku trwały Mistrzostwa Polski Juniorów w Pool Bilard. Do grupy starszej, która liczyła 16 zawodników z całej Polski, wyłonionych drogą rocznych eliminacji, zakwalifikował się wychowanek Uczniowskiego Klubu Sportowego OLIMP w Kętrzynie Dawid Tonojan. Wysoki poziom gry, prezentowany przez naszego zawodnika, udowodnił, że Dawid nie dostał się na te mistrzostwa przez przypadek.

W pierwszym dniu zawodów rozgrywana była odmiana 9 bil. Dawid Tonojan bez porażki przebrnął przez turniej. Co ciekawe, w pięciu meczach, które dały mu złoto, po dwa razy pokonał Konrada Modrzejewskiego i Mikołaja Ząbeckiego, medalistę Mistrzostw Europy. To właśnie reprezentant klubu UKS 13 Joker Tomaszów Mazowiecki okazał się finałowym rywalem Tonojana. Dawid był jednak nieosiągalny, mimo że Ząbecki otworzył mecz partią z kija i z podejścia. Potem jednak na stole dzielił i rządził Kętrzynianin, który imponował skupieniem i opanowaniem, zasłużenie wygrywając siedem kolejnych partii, zostając złotym medalistą Mistrzostw Polski Juniorów.

Drugi dzień zmagań to odmiana 14/1, która miała dość jednostronny przebieg. W grupie starszej od początku imponował Patryk Statkiewicz (Pool-Bilard Wejherowo). W finale wyższość zawodnika z Wejherowa musiał uznać lider klasyfikacji medalowej, Dawid Tonojan (MOSiR Kętrzyn), zdobywając srebrny medal Mistrzostw Polski Juniorów.

Trzeci dzień mistrzostwa, to odmiana 8 bil. Znowu na podium staje Dawid, który uległ w półfinale późniejszemu Mistrzowi Polski, Pawłowi Kaczmarkowi (Bilard Studio Warszawa). Nasz reprezentant tym samym zdobywa trzecie trofeum, tym razem brązowy medal Mistrzostw Polski Juniorów.

Wśród Juniorów Starszych aż trzy tytuły były do wzięcia bez konieczności mierzenia się z ich obrońcami sprzed roku. Szturmem zaatakował Dawid Tonojan, który okazał się największą gwiazdą i sensacją pośród najstarszych zawodników zmagań.

W ostatnim dniu mistrzostw była jeszcze jedna szansa na medal, ale zmęczenie i lekki brak szczęścia, pozbawił medalu kętrzyńskiego zawodnika. Po zakończonych pojedynkach odbyły się piękne dekoracje medalistów. Wiemy, że to nie efekty specjalne są najważniejsze, ale świadomość, że nasz wychowanek stoi na podium i możemy razem z nim cieszyć się z osiągniętego sukcesu. Dawid otrzymał powołanie do kadry narodowej i najprawdopodobniej pojedzie na Mistrzostwa Europy, które odbędą się w Słowenii.

Bilard to wspaniała dyscyplina, która pozwala realizować swoje sportowe plany i marzenia. Wyjazd na Mistrzostwa Polski Juniorów w całości został sfinansowany z dotacji Gminy Miejskiej.

Mirosław Kopeć