IMG_0930 (Kopiowanie)Dziś naukowo jesteśmy ze sobą

W Sali Rycerskiej kętrzyńskiego zamku, 5 czerwca odbyła się Gala Olimpijska, w której poznaliśmy nazwiska spadkobierców spuścizny Wilhelma Wiena. Młodzi fizycy z gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych zmagali się z zadaniami w kilku etapach, po to, aby w końcu odebrać laur zwycięscy. Nagrody najlepszym „Wienom” wręczali Krzysztof Hećman, Burmistrz Miasta Kętrzyn oraz prof. dr hab. Adam Doliwa, brązowy medalista Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej w Timisoara w 1983 roku.

Ewa Brzostek

Galę Olimpijską otworzył Eugeniusz Tokarzewski, jej pomysłodawca i przewodniczący Miejskiej Komisji Olimpiady Wiedzy Fizycznej.

– Witam wszystkich miłośników fizyki, dla których nauka nie jest obca na Gali Olimpijskiej zorganizowanej w 150. Rocznicę urodzin Wilhelma Wiena. W tej podniosłej atmosferze, na dzisiejszym spotkaniu z nauką witam naszego honorowego gościa prof. dr hab. Adama Doliwę oraz Jana Krysztopika jedynego nauczyciela, który w woj. Warmińsko-Mazurskim należy do Stowarzyszenia Nauczycieli Olimpijskich. Kiedyś zapytałem prof. Jana Krysztopika jak to robi, że ma tylu olimpijczyków. On podał mi jedną receptą na sukces praca, praca, praca – mówi Eugeniusz Tokarzewski, przewodniczący Miejskiej Komisji Olimpiady Wiedzy.

Wiele pracy, aby dotrzeć do finału Olimpiady z Fizyki włożyli uczniowie dziewięciu gimnazjów oraz pięciu szkół ponadgimnazjalnych. 29 kwietnia przeszli przez etap szkolny, 21 maja przez etap międzyszkolny, aby 5 czerwca otrzymać za swój trud nagrody i wyróżnienia oraz usłyszeć, że znaleźli się gronie odważnych, młodych ludzi.

– Goethe powiedział, że w odwadze jest siła. Trzeba być odważnym człowiekiem. Każdy z nas musi mieć odwagę, aby realizować swoje marzenia, pasje, cele. Jeśli jest tym nauka, fizyka, chemia, coś pięknego, coś tajemniczego, to miej odwagę spalać się tym wszystkim aż do diamentu. Do odwagi potrzebna jest także szlachetna, prosta i skromna osobowość, że mimo świadomości własnego talentu, charyzmy potrafi się znaleźć swoje miejsce. Dziękuję za wasze uczestnictwo w tej szlachetniej rywalizacji. W moich oczach wszyscy jesteście zwycięzcami – podkreśla Krzysztof Hećman, Burmistrz Miasta Kętrzyn.

Słowa zachęty usłyszeli także nauczyciele, którzy przygotowali swoich uczniów do Olimpiady z fizyki.

– Dziękuję wszystkim nauczycielom byłym i współczesnym za wasz trud. Poeta kiedyś powiedział to życie to trud trudów. Praca nauczyciela to bardzo szlachetne i piękne powołanie, bardzo trudne i odpowiedzialne. Życie i edukacja młodego człowieka, jest w waszych rękach. Dziękuję wszystkim dyrektorom i nauczycielom za zaangażowanie i przygotowanie uczniów do Olimpiady. Cieszę się, że mogliśmy coś razem zrobić z okazji rocznicy 150. urodzin Wilhelma Wiena, że dziś możemy naukowo być ze sobą, możemy pokazać swoje talenty i owoc pracy – dodał Burmistrz.

W końcu nadszedł długo oczekiwany moment, w którym poznaliśmy nazwiska współczesnych Wienów. Wyniki odczytał Eugeniusz Tokarzewski, Przewodniczący Miejskiej Komisji Olimpiady Wiedzy Fizycznej. Laury wręczyli Burmistrz Miasta Kętrzyn oraz prof. dr hab. Adam Doliwa.

– Cieszę się, że zostały zorganizowane zawody z dziedziny fizyki. Jest to okazja, aby poznać młodych fizyków, okazja, aby przypomnieć sylwetkę i dokonania Wilhelma Wiena, ale i okazja, aby spotkać ludzi, których dawno nie widziałem, a którym wiele zawdzięczam w szczególności pana profesora Krysztopika. Serce rośnie widząc młodych ludzi, którym się chce czegoś więcej. Aspekt sportowy, rywalizacji międzyludzkiej jest ważny, ale też ważny jest aspekt naukowy, chęć poznania i zrozumienia jak to tak naprawdę jest. Fizyka bada materię nieożywioną, jej odkryciu pomaga matematyka, która jest dodatkowym zmysłem, który wykształciła ludzkość. Jeszcze w czasach Arystotelesa, który wielkim fizykiem był, fizyka była nauką głównie opisową. Mówi się, że w dziedzinie poznania jest tyle prawdziwej nauki, ile jest w niej matematyki. Ja prezentuję gałąź fizyki teoretycznej, fizyki matematycznej i zachęcam moich młodszych kolegów do jej studiowania – mówi prof. dr hab. Adam Doliwa.

Na zakończenie Gali Olimpijskiej poznaliśmy odpowiedź na pytanie „Jak zmierzyć temperaturę gwiazd?” Wyjaśnił nam to były olimpijczyk, a dziś profesor Katedry Logiki i Podstaw Informatyki na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie – Adam Doliwa.

Wyniki Olimpiady:

W kategorii szkół gimnazjalnych w punktacji indywidualnej: tytuły laureatów

I miejsce: Wojciech Malicki – Prywatne Gimnazjum w Kętrzynie
II miejsce: Krzysztof Wysocki – Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Reszlu
III miejsce: Marcin Kreczman – Zespół Szkół nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Kętrzynie

W kategorii szkół gimnazjalnych w punktacji indywidualnej: tytuły finalistów

I miejsce: Igor Kuszczak – Prywatne Gimnazjum w Kętrzynie
II miejsce: Szymon Janowicz – Publiczne Gimnazjum nr 3 w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie
II miejsce: Marcin Kulas – Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Reszlu

Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Reszlu w punktacji zespołowej zajęło I miejsce i zdobyło Puchar Burmistrza Miasta Kętrzyn.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych w punktacji indywidualnej: tytuły laureatów

I miejsce: Michał Pleskowicz – Prywatne Liceum w Kętrzynie
II miejsce: Daniel Ciesłowski – I Liceum Ogólnokształcące im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie
III miejsce: Miron Sadowski – Prywatne Liceum w Kętrzynie

Prywatne Liceum w Kętrzynie w punktacji zespołowej zajęło I miejsce i zdobyło Puchar Burmistrza Miasta Kętrzyn.

Za udział w drugim etapie wiedzy fizycznej podziękowania:

 • Kacper Przeor – Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Reszlu
 • Łukasz Matejko – Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Reszlu
 • Agnieszka Kość – Publiczne Gimnazjum nr 3 w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie
 • Alicja Wankiewicz – Publiczne Gimnazjum nr 3 w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie
 • Maria Matanowska – Gimnazjum Publiczne w Zespole Szkół w Barcianach
 • Marta Sobczyk – Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Kętrzynie
 • Maciej Bućko – Zespół Szkół im. Marii –Curie Skłodowskiej w Kętrzynie
 • Adam Drelichowski – Prywatne Liceum w Kętrzynie
 • Sebastian Kowalewski – Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Kętrzynie
 • Małgorzata Pieniak – Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Reszlu
 • Przemysław Kuriata – Prywatne Gimnazjum w Kętrzynie