Foto 1.
Dnia 09.05.2014 r. odbyła się uroczystość „55 lat Oddziału PTTK i Przewodników Terenowych PTTK w Kętrzynie”. Uroczystość przygotował i przeprowadził Zarząd Koła Przewodników z prezesem Koła Władysławą Filipczuk na czele.

W części oficjalnej głos zabrał Burmistrz Andrzej Degórski.

– Dziękuje Państwu za waszą pracę, za misję, którą niesiecie. Jesteście ambasadorami pewnych wartości i trochę czarodziejami, którzy przenoszą w tamte czasy. Przybliżacie historię, kulturę i różne ciekawe wydarzenia. Pięćdziesiąt pięć, to dwie piątki. Jedna należy się wam za długowieczność, za wytrwałość, za to, że jesteście jedną z najliczniejszych organizacji tego typu. Druga piątka za waszą działalność – mówi Andrzej Degórski.

Izabela Mellin-Wyczółkowska – Dyrektor Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego zauważyła, że 55 lat to: „okres działalności pięknej, wytrwałej, fachowej i trudnej”.

– Cieszy mnie to, że układa nam się współpraca. My jesteśmy wam potrzebni, Państwo jesteście nam potrzebni. Pracujemy razem. To jest miłe i pożyteczne dla obu stron – stwierdza Izabela Mellin-Wyczółkowska.

Prezes Oddziału PTTK Ryszard Małkowski, na wniosek Zarządu Koła Przewodników, wręczył przyznane przez Zarząd Główny PTTK dyplomy przewodnikom: Mirosławie Żółkowskiej, Elżbiecie Marko, Agnieszce Borysewicz i wiceprezesowi Oddziału PTTK Adamowi Śnieżko.

Kilku innych przewodników i działaczy otrzymało dyplomy Oddziały PTTK za działalność w upowszechnianiu krajoznawstwa i turystyki. Odznaki „Za 50 lat w PTTK” otrzymali: Edward Korpalski, Stanisław Siemiński i Ryszard Małkowski.

29 przewodników i działaczy odebrało Odznaki „Za 25 lat w PTTK”.

Biesiadę przewodnicką, będącą częścią nieoficjalną uroczystości, rozpoczęła kolacja połączona z projekcją video dotyczącą działalności Koła w latach 2009-2014 r. przygotowaną przez Ryszarda Krupa.
Po kolacji była „żywa” muzyka w wykonaniu kapeli, wspaniała zabawa, konkurs wiedzy turystycznej i konkurs tańca, który prowadziła Jadwiga Korowaj.

Na zakończenie uroczystości prezes Koła życzyła przewodnikom satysfakcji z wykonywanej pracy, zdrowia i wytrwałości w oczekiwaniu na kolejne jubileusze.

Ryszard Krupa