01
W Mazurolandii – Mazurskim Parku Atrakcji znajdującym się w Gierłoży k. Kętrzyna powstaje jedyna w Polsce kopia stadionu Maracana – areny tegorocznych Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Brazylii. Obiekt w formie wiernie odtworzonej miniatury zostanie udostępniony do oglądania od 5 czerwca.

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w Brazylii zbliżają się wielkimi krokami. Futbolowe święto śledzić będą miliony widzów na całym świecie. Przedsmak tych emocji udziela się również Polakom, chociaż do Ameryki Południowej nie pojedzie nasza reprezentacja. Pracownicy Mazurolandii postanowili zbudować miniaturę Stadionu Maracana, który stanie się miejscem siedmiu mundialowych spotkań, w tym finału. Obiekt będzie miał powierzchnię 9 metrów kwadratowych. To jedyna miniatura tego obiektu, która powstaje w Polsce.

Twórcy dokładają starań, aby wiernie odwzorować każdy detal areny Maracana, co nie jest łatwym zadaniem. Oryginał budowli o eliptycznym kształcie wspiera się bowiem na 60 filarach, rozlokowanych w kształcie litery „Y”. Podtrzymują one belki nośne stadionu. Niezwykle ważne jest zatem, aby zachować idealne proporcje obiektu i ściśle trzymać się wzoru architektonicznego. Aktualnie modelarze znajdują się na finalnym etapie prac związanych z budową szkieletu stadionu.

– Obecnie wzmacniana jest konstrukcja szkieletowa zgodnie z pierwowzorem. Po zakończeniu prac nad szkieletem, miniatura Maracany zostanie odpowiednio pomalowana, a na wierzch będzie położony specjalny materiał z tworzywa imitujący dach – Janusz Stajniak, kierownik pracowni modelarskiej w Mazurolandii. – Wiele pracy trzeba będzie włożyć jeszcze w same trybuny. Ze względu pojemność stadionu Maracana posiadającego prawie 79 000 miejsc, w pracach wykończeniowych będzie uczestniczyło 15 osób – dodaje Stajniak.

– Do budowy miniatury stadionu Maracana użyto specjalnych materiałów, odpornych na warunki atmosferyczne. Korzystaliśmy m.in. z styropianu EPS-200, pianki polistyrenowej XPS, poliwęglanu komorowego, poliwęglanu litego oraz styroduru – mówi Janusz Stajniak.

Sportowe inicjatywy modelarni

Budowa Maracany to nie pierwsza taka inicjatywa pracowników Mazurolandii. Pracownicy obiektu byli już bowiem organizatorem wystawy miniatur stadionów EURO 2012, która w latach 2011-2012 prezentowana była w największych polskich miastach oraz na turystycznych targach ITB w Berlinie. Dziś można podziwiać je w Mazurolandii. W jednym miejscu zgromadzono: Stadion Narodowy w Warszawie, PGE Arenę w Gdańsku, stadiony miejskie we Wrocławiu i w Poznaniu, a także Stadion Olimpijski w Kijowie, Donbas Arenę w Doniecku, Lwów Arenę oraz Stadion Metalist w Charkowie.

Maracana kolejną atrakcją Mazurolandii

Miniatura stadionu Maracana będzie od 5 czerwca kolejną atrakcją Mazurolandii. Już dzisiaj na terenie o powierzchni 3 ha zgromadzono kilkadziesiąt miniatur najpiękniejszych zabytków regionu odtworzonych w skali 1:25. Ponadto w Mazurolandii znajduje się Park Militariów II wojny światowej, w którym do zwiedzania udostępniono setki eksponatów życia codziennego w czasie II wojny, miniaturę Wilczego Szańca i baraku, w którym doszło do zamachu na A. Hitlera, przedstawiającego ustawienie na 3 sekundy przed wybuchem bomby. Na terenie obiektu znajduje się również skansen ludowy złożony z XIX-wiecznych chat: warmińskiej i mazurskiej oraz grodzisko rycerskie. Specjalnie dla najmłodszych przygotowano Park Rozrywki. Mazurolandia oferuje również możliwość noclegu w Park Camp, w którym – aby pozostawić gości w militarnym nastroju – ustawiono prawdziwe namioty wojskowe.

Anna Tadra