plakat sebPo raz trzeci do Kętrzyna przyjadą rolkarze z całej Polski

Już za trzy tygodnie, 14-15 czerwca Kętrzyn przywita rolkarzy freestyle slalomu z całej Polski. Nie raz zawodnicy BlueBear z UKS Olimp Kętrzyn mieli przyjemność prezentowania swoich umiejętności jazdy na rolkach przed kętrzyńską publicznością. Ciągle jednak o tej dyscyplinie niewiele wiadomo.

Jerzy Pruszyński

Freestyle slalom na rolkach

Młoda dyscyplina sportowa powstała 1995 r. Za kolebkę uznaje się Francję, gdzie młodzi rolkarze ustawiali kubki po kawie w równym rzędzie i jeździli slalomem między nimi. Z czasem slalom wzbogacono o elementy udziwnionego, fantazyjnego omijania małych kubeczków lub innych przedmiotów. Gdy dołożono do tego muzykę rolkarskich studentów ogarnęła pasja wymyślania niesamowitych ewolucji na torze. Do Francuzów dołączyli Włosi, Niemcy, Hiszpanie, Amerykanie, Koreańczycy, chwilę potem pojawili się nasi slalomowcy z JaNarRolki.

Aktualnie mamy dwa kierunki rolkowania: jeden to styl fajnego spędzania czasu wolnego, kiedy w bardzo przyjemny i rekreacyjny sposób uruchamiamy wszystkie mięśnie i kształtujemy sylwetkę, jednocześnie szybko przemieszczając się po mieście. Drugi to mocno wyczynowy i zaawansowany styl zawodników startujących w zawodach wysokiej rangi. Jest to też czas dominacji Azjatów, ale reprezentanci Francji, Polski, Rosji czy Włoch tanio skóry nie oddają.

Jakie są zasady freestyle slalomu?

Zawodnicy jeżdżą na twardej, równej, pozbawionej uszkodzeń nawierzchni. Zawody rozgrywane są w pięciu konkurencjach. Speed, classic, battle, slide, classic pair.

Speed polega na jak najszybszym pokonaniu slalomem dwudziestu kubeczków na dystansie 28,8m. Zawodnicy na dwóch torach walczą parami, które tworzą się podczas indywidualnych przejazdów kwalifikacyjnych. Czas przejazdów jest mierzony elektronicznie. Niektórzy nawet rezygnują z banana.

Slajdy to widowiskowa konkurencja podnosząca adrenalinę nie tylko zawodnikom. Polega na rozpędzeniu się do bardzo dużej szybkości i wprowadzeniu rolek w poślizg. Niesamowite jest zaprzeczające prawom fizyki i zdrowemu rozsądkowi ustawienie rolek względem podłoża i sylwetki zawodnika.

Pozostałe konkurencje są rozgrywane na czterech torach oddalonych od siebie o 2 metry. Różnią się one odległością między kubeczkami. Przed stanowiskiem sędziów jest tor z dwudziestoma kubkami ustawionymi co 50 cm, dalej tor z rozstawem 80 cm i 120 cm. Czwarty tor to 10 kubków co 80 cm. Battle to dwa 30-sto sekundowe przejazdy czterech walczących zawodników, z których dwóch awansuje do kolejnej rundy. W dzisiejszych czasach, gdy zawodnicy wiedzą, jak wykorzystać banana, to przede wszystkim bitwa na bardzo trudne, wymagające perfekcyjnej koordynacji ruchowej triki łączone w wymyślne kombinacje rozszerzające oczy i otwierające usta kibiców.

Classic łączy w sobie umiejętności techniczne z pięknem ruchu. To dwuminutowy popis jazdy artystycznej do przygotowanej przez zawodnika muzyki. Classic pair to majstersztyk jazdy synchronicznej parami. Piękno, gracja, temat, synchronizacja, wrażenie artystyczne, panowanie nad ruchem – na to się patrzy w classic’u.

Zawody mają różną rangę: 1 kubek to maksymalnie 100 punktów do zdobycia. Maksymalna liczba kubków do zdobycia podczas zawodów to 4 i są to tylko zawody rangi mistrzostw świata lub kontynentu.

Co to jest ten banan?

Rolki do freestyle slalomu mają po 4 koła. Nie są one jednak jednakowej średnicy. Kółka przednie i tylne są o 4 mm mniejsze od dwóch kół środkowych. Powoduje to, że rolkarz jeździ na czymś w kształcie łuku, który nazywamy bananem. Daje to większe możliwości skręcania i wykonywania trików.

Niebieskie Niedźwiedzie

Kętrzyńskie BlueBear TEAM powstał 1999 roku jako sekcja UKS OLIMP przy Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Kętrzynie. Na początku sześciu pasjonatów poświęcających każdą wolną chwilę nowym trikom szybko zdominowało męską rywalizację freestyle slalomu w Polsce. Obecnie liderzy BBT to czołówka światowego rankingu organizacji WSSA. Michał Misza Sulinowski zajmuje obecnie 5 miejsce na świecie i jest wicemistrzem świata w konkurencji calssic pair wraz ze swoją partnerką Klaudią Hartmanis, a Dawid Jawor Jaworski jest na miejscu 15. BBT to nie tylko ci, którzy jeżdżą do Berlina, Hannoweru, Paryża, Pekinu, Szanghaju, Moskwy, Londynu, Prerov, Taipei, Budapesztu, Busto, Ancony, Krakowa, Gdańska, Łodzi, Rzeszowa czy Warszawy. Te podróże były udziałem Michała i Dawida oraz Grześka, Daniela, Czarka, Piotrka, Pauliny, Martyny, Moniki, Krzyśka, Sebastiana, Bartka, Kuby. Zawsze godnie reprezentują Polskę i miasto Kętrzyn w sportowej rywalizacji. Są wzorem do naśladowania dla młodszych kolegów i koleżanek z sekcji BlueBear.

Chcemy gorąco podziękować wszystkim ludziom wielkiego serca za wsparcie. Od początku jest z nami Samorząd Miasta Kętrzyn, stowarzyszenie JaNaRolki z Warszwy, firma SEBA, marka CROPP z Francji, Polski Związek Sportów Wrotkarskich, MOSiR Kętrzyn. To tylko kilku naszych partnerów, ale jest cała rzesza ludzi i instytucji, którym, by pomagać, wystarczy nasz uśmiech czy radość z kolejnego sukcesu.

Gdzie można zobaczyć freestyle slalom?

Już 7 czerwca w kętrzyńskim amfiteatrze podczas Dnia Samorządowca i 8 czerwca podczas reszelskich Dni Rodziny BlueBear zaprezentują swoje umiejętności.

Natomiast 14-15 czerwca 2014 odbędą się już trzecie Ogólnopolskie Zawody Freestyle Slalom Kętrzyn. Ten rok głównie pod hasłem juniorów, ale nie zabraknie też rywalizacji wśród seniorów. Zapraszamy wszystkich do kibicowania w jak zawsze gościnnej Hali widowiskowo sportowej MOSiR Kętrzyn przy ul. Kazimierza Wielkiego. Już 29 maja Michał i Dawid wyjeżdżają na prestiżowe 3-kubkowe zawody do Paryża.

Program zawodów:

Sobota 14.06.2014

09.00-10.00 Zapisy/Rozgrzewka
10.00-12.00 Battle junior dziewczęta chłopcy
12.00-14.30 Classic kobiet i mężczyzn
14.30-15.30 Trójbój dla dzieci cz. I
15.30-20.00 Speed Slalom junior senior
20.00-22.00 Night Battle

Niedziela 15.06.2014

10.00-11.00 Rozgrzewka
11.00-14.00 Slalom Battle – kwalifikacje senior
14.00-15.00 Trójbój dla dzieci cz. II
15.00-16.00 Finały Slalom Battle
16.00 Rozdanie nagród