DSC_7358Dzieci błyszczały wiedzą o wybitnych osobach

W hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji 22 października rozpoczął się turniej szkół podstawowych z Kętrzyna. Organizatorami byli Burmistrz Miasta Kętrzyn Krzysztof Hećman oraz Kętrzyńskie Stowarzyszenie Oświatowe. Dzieci musiały wykazać się między innymi wiedzą o wybitnych Polakach oraz ważnych postaciach związanych z naszym miastem.

Alina Rudak    

Konkurs miał na celu uczczenie ważnych dla naszego kraju postaci, przede wszystkim Polskich Noblistów (Marii Skłodowskiej – Curie, Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Wisławy Szymborskiej, Lecha Wałęsy, Czesława Miłosza), kształtowanie właściwych postaw patriotycznych i społecznych, rywalizację, wzbudzanie zainteresowań osobami, które na stałe zapisały się na kartach historii ojczyzny oraz naszego miasta (Arno Holz i Wilhelm Wien) oraz umiejętność zachowania się w sytuacji zwycięstwa i porażki.

Turniej rozpoczął wstęp chóru ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Kętrzynie pod batutą Elżbiety Reszka, który zaśpiewał „Hymn o Kętrzynie” oraz „Tyle słońca w całym mieście”.

– Serdecznie witam wszystkich, bardzo licznie zgromadzonych, uczestników imprezy. Jestem pod wrażeniem jak wspaniale przygotowały się wszystkie szkoły. Macie piękne stroje, transparenty, kolorowe chusty i duża wiedzę – mówi Krzysztof Hećman, Burmistrz Miasta Kętrzyn.

Zabawa i współzawodnictwo trwały prawie dwie godziny. Dzieci pokonywały tory przeszkód, wykonywały ilustracje do wierszy Arno Holza, szkicowały portrety Noblistów, prezentowały scenki z powieści „W pustyni i w puszczy”. Niezwykły teatr cieni przygotowali uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Kętrzynie. Jury z wielką uwagą wysłuchało piosenek (do własnego tekstu) o Kętrzynie. W turniejowych konkurencjach zmierzyli się również nauczyciele oraz radni wybrani przez poszczególne szkoły (Małgorzata Bylicka, Dariusz Duczek, Bronisław Goździewski i Tadeusz Kot). Rodzice zaprezentowali dowcipy o szkole. Na turniej przybyły aż cztery sobowtóry Marii Skłodowskiej – Curie. Podobieństwo było uderzające, dzięki niezwykłej dbałości o szczegóły. Zmagania uczniów oceniała komisja w składzie: Janina Korejwo – przewodnicząca KSO, Monika Stankiewicz (inspektor do spraw oświaty – Urząd Miasta w Kętrzynie), Katarzyna Kopeć (inspektor – Urząd Miasta w Kętrzynie), Witold Gagacki – dyrektor Miejskiej Biblioteki w Kętrzynie, Damian Nietrzeba – dyrektor Kętrzyńskiego Centrum Kultury. Po podliczeniu punktów za wszystkie konkurencje ustalono wynik spotkania:

I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 w Kętrznie (61 punktów)
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 3 w Kętrznie (56 punktów)
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 w Kętrznie (54 punkty) i Zespół Szkół nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Kętrzynie ( 54 punkty)

Wszystkie szkoły otrzymały dyplomy oraz drukarki laserowe, które ufundowali Burmistrz Miasta – Krzysztof Hećman oraz Kętrzyńskie Stowarzyszenie Oświatowe.

Organizatorzy serdecznie dziękują za pomoc oraz rzeczowe i finansowe wsparcie turnieju: Piotrowi Kołelisowi – Prezesowi KEC „Komec”, Romanowi Świtajowi – Prezesowi PGK „Komunalnik”, Damianowi Nietrzeba – Dyrektorowi KCK, Anecie Janczuk – dyrektorowi MOSiR oraz Maciejowi Duczkowi za pomoc w przeprowadzeniu konkurencji sportowych.