IMG_6328Wiele polskich miast coraz bardziej stara się udowodnić, że chcą być przyjazne rowerzystom. Stąd też, jak grzyby po deszczu powstają ścieżki i ciągi pieszo – rowerowe, budowane są stojaki i wszelkie inne urządzenia mające na celu promowanie turystyki rowerowej, a jednocześnie ułatwienie życia posiadaczom jednośladów. Wśród tych miast jest niewątpliwie Kętrzyn.

Franciszek Jaroński

Miasto przyjazne rowerzystom musi jednak dawać jasny i czytelny sygnał mieszkańcom, że stawia na rowery. Miasto Kętrzyn systematycznie realizuje inwestycje związane z budową ścieżek rowerowych. Aktualnie realizowana jest tego typu inwestycja przy ul. Gdańskiej. Powstały też kolejne projekty. Przy projektowanej ulicy „Westerplatte bis” będzie budowana ścieżka rowerowa o długości około 1 km, z kolei przy Placu Słowiańskim będzie wykonany odcinek ścieżki rowerowej, która połączy aktualnie istniejące ścieżki rowerowe przy ulicach Limanowskiego i Traugutta.
– Docelowo chcemy, aby miasto Kętrzyn miało cały system połączonych ze sobą ścieżek rowerowych, które w przyszłości połączą się z trasą rowerową prowadzącą przez Świętą Lipkę – Kętrzyn – Gierłoż – informuje Damian Nietrzeba, Wiceburmistrz. – Trasa ta będzie bardzo atrakcyjna ze względów turystycznych, albowiem połączy dwie duże inwestycje rowerowe. Pierwsza z tzw. autostradą rowerową, która docelowo ma przebiegać przez 5 województw Polski wschodniej. Druga duża inwestycja, którą planują Jeziora Mazurskie, to jest wielka pętla mazurska mierząca ponad 300 km ścieżek rowerowych dookoła jezior mazurskich. My chcemy te dwie trasy połączyć. Jesteśmy na etapie konsultacji ich przebiegu, aby następnie przygotować program funkcjonalno – użytkowy i wystąpić z wnioskiem do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie – dodaje wiceburmistrz.
Warto zaznaczyć, że Kętrzyn ma już opracowaną dokumentację na wykonanie ścieżek rowerowych przebiegających wzdłuż ulic: Uroczej, Wojska Polskiego, Reja, Kajki i Szpitalnej. Gołym okiem bowiem widać, jak trasa rowerowa prowadząca w stronę Węgorzewa, a tym samym turystyka rowerowa staje się coraz bardziej popularna.
– Swoimi projektami i działaniami chcemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom nie tylko mieszkańców Kętrzyna, ale również turystów. Z roku na rok można zauważyć coraz większy ruch rowerowy w naszym mieście. W ten sposób również ułatwiamy poruszanie zarówno rowerzystom, jak i kierowcom samochodów, bo rower na ulicy stanowi często duże zagrożenie dla kierowców. Na szczęście nie odnotowaliśmy w tym względzie poważniejszych konfliktów, aczkolwiek rower na chodniku lub ulicy, zwłaszcza w miejscach do tego nieprzeznaczonych stwarza takie sytuacje – stwierdza Kamil Radzewicz, Naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta.
Poza budową ścieżek rowerowych w Kętrzynie będzie się również zwiększać ilość miejsc parkingowych dla rowerzystów. Miasto Kętrzyn zostało włączone w program „Miasto przyjazne rowerzystom”. Tym samym powstaną kolejne miejsca parkingowe dostosowane dla turystów, którzy jeżdżą z pełnym obciążeniem, a co za tym idzie wymagane są specjalnie duże stojaki. Takie stojaki pojawią się w przyszłości między innymi na placu Piłsudskiego.
Nieco odmienną sprawą od ścieżek rowerowych są tzw. ciągi pieszo – rowerowe, które do niedawna stanowiły jeszcze problem polegający na rozróżnieniu zwykłego chodnika od trasy rowerowej. Ciągi pieszo-rowerowe, są węższe od zwykłej ścieżki rowerowej w połączeniu z chodnikiem. Jednak moda na rowery i trochę kultury ze strony wszystkich u użytkowników powoduje, że wszystko może iść w dobrym kierunku.