SONY DSCMinęły dwa miesiące od wprowadzenia zmian w przepisach ruchu drogowego. Najważniejsze z nich to zwiększenie kar za przekraczanie prędkości oraz kierowanie po spożyciu alkoholu. Efekt odczuli już kierowcy poruszający się po drogach powiatu kętrzyńskiego.

Wojciech Caruk

W znowelizowanych przepisach zaostrzono sankcje dla kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości oraz dla osób, które będąc na „podwójnym gazie” spowodowali wypadek drogowy, w którym były osoby zabite lub ciężko ranne. W pierwszej kolejności wydłużono okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów z 10 do 15 lat. Minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat. Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości będą musiały się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących sąd będzie obligatoryjnie orzekał nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych. Ponadto w kodeksie karnym wykonawczym dodano nowy art. 182a, przewidujący możliwość orzeczenia przez sąd zmiany sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów na zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Z możliwości tej osoba będzie mogła skorzystać nie wcześniej niż po upływie co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, a w przypadku gdy zakaz prowadzenia pojazdów orzeczono dożywotnio, po upływie co najmniej 10 lat. Istotne jest, iż o ewentualnej zmianie sposobu wykonywania zakazu ostatecznie zdecyduje sąd. Takie konsekwencje mogą czekać 56 – letnią Małgorzatę O., która 11 czerwca w godzinach wieczornych spowodowała wypadek na trasie Garbno – Kętrzyn. Kierująca samochodem marki Fiat Panda jadąc w kierunku Kętrzyna na łuku drogi straciła panowanie nad autem i uderzyła w przydrożne drzewo. Przeprowadzone przez funkcjonariuszy badanie stanu trzeźwości wykazało 1,5 promila alkoholu w organizmie. Teraz kobieta odpowie za popełnione wykroczenie, a także za jazdę w stanie nietrzeźwości, za co grozi jej kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności i utrata prawa jazdy na okres nawet 15 lat.
– Chociaż w zdarzeniu nie ucierpiała poważnie żadna osoba to gdyby w tym czasie tą samą drogą jechał inny samochód lub poruszał się pieszy wszystko mogłoby zakończyć się tragedią – komentuje Monika Danielak, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie.
Istotne zmiany zaszły też w kwestii kar za przekroczenie prędkości. W ustawie o kierujących pojazdami dodano nowe przesłanki administracyjnego zatrzymania prawa jazdy, tj. w przypadku rażącego przekroczenia prędkości dopuszczalnej w obszarze zabudowanym powyżej 50 km/h oraz przewożenia nadmiernej liczby osób. W praktyce ujawnienie takiego czynu będzie skutkowało zatrzymaniem dokumentu prawa jazdy w trakcie prowadzonej kontroli drogowej i przesłaniem go do właściwego starosty, który wydając decyzję administracyjną formalnie zatrzyma ten dokument za pierwszym razem na 3 miesiące. Zgodnie z nowymi przepisami podmioty uprawnione do kontroli ruchu drogowego informują właściwego starostę o każdym ujawnionym przypadku dopuszczenia się jednego z powyższych czynów. Na jej podstawie starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności oraz zobowiązując kierowcę do zwrotu prawa jazdy, o ile dokument ten nie został wcześniej zatrzymany. Ujawnienie faktu ponownego kierowania pojazdem w powyższym 3-miesięcznym okresie będzie oznaczało jego wydłużenie do 6 miesięcy. Kolejnym etapem będzie cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami. Jego przywrócenie zostało obwarowane koniecznością spełnienia wszystkich wymagań stawianych osobie po raz pierwszy ubiegającej się o uprawnienie do kierowania pojazdami. Od 17 maja na terenie powiatu kętrzyńskiego zatrzymali na tej podstawie sześć praw jazdy. W Łankiejmach funkcjonariusze „drogówki” zarejestrowali pojazd, który w terenie zabudowanym pędził z prędkością 93 km/h. W tym miejscu dopuszczalny limit wynosi 40 km/h. 53 – letni Jarosław K. tak się spieszył, że nie zauważył chcących zatrzymać go do kontroli policjantów.
– Mężczyzna poza obszarem zabudowanym popełnił kolejne wykroczenie, jadąc z prędkością 128km/h. Zgodnie z nowymi przepisami policjanci odebrali mu prawo jazdy. Kierowca został ukarany także 700-złotowym mandatem oraz 16 punktami karnymi – informuje Monika Danielak.
Drugim „rajdowcem” okazał się 23 – letni mieszkaniec Gołdapi. W Starej Różance licznik jego VW Golfa pokazał 107 km/h. Efekt to zatrzymanie prawa jazdy na najbliższe 3 m-ce mandat na kwotę 400 złotych oraz 10 punktów karnych. To tylko kilka przykładów. Policja przypomina również o konieczności korzystania z pasów bezpieczeństwa oraz przewożenia najmłodszych pasażerów w specjalnych fotelikach. Bezpieczeństwo w okresie letnim nabiera szczególnego znaczenia, kiedy to wzrasta natężenie ruchu. W tym celu w całym kraju zwiększa się też ilość drogowych patroli. Na drogach pojawią się policjanci na motocyklach, radiowozy wyposażone w wideorejestratory, zarówno oznakowane, jak i nieoznakowane. W użyciu funkcjonariuszy będą też ręczne mierniki prędkości. Funkcjonariuszy na motocyklach można też zauważyć w Kętrzynie i okolicy. To przypomina, że również zwolennicy jednośladów już od dłuższego czasu mają swój sezon. Jak się okazuje na trasach naszego powiatu przebiega on spokojnie. Jedynie na początku maja doszło w centrum Kętrzyna do niegroźnego zdarzenia z udziałem motocyklisty jednak winowajcą okazała się być osoba kierująca samochodem.