IMG_6882 (Kopiowanie)Obchodzone 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego to najważniejsze święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzone ustawą z dnia 30 lipca 1992 r., a obowiązującą od 13 sierpnia 1992. W ten sposób upamiętniono rocznicę Bitwy Warszawskiej, wydarzenia określanego również mianem „Cudu nad Wisłą”, bitwy z 1920 roku, która   ocaliła nie tylko polską niepodległość, ale była też jedną z trzech najważniejszych bitew XX wieku w dziejach świata, a zarazem osiemnastą z decydujących w całej historii ludzkości. Wojsko Polskie zatrzymało i pokonało wówczas milionową Armię Czerwoną, chroniąc nie tylko Polskę, ale całą Europę przed niewolą oraz wprowadzeniem systemu komunistycznego na bagnetach żołnierzy z czerwoną gwiazdą.

W tamtych, sierpniowych dniach 1920 r. na stolicę Polski zwrócone były oczy całej Europy. Gdyby Warszawa została zajęta przez Armię Czerwoną, byłby to nie tylko koniec niepodległej Polski, a przed najeźdźcami otwarta droga do podboju Europy i budowy Europy rad robotniczych. Stąd też, kiedy przed Bitwą Warszawską Naczelny Wódz Wojska Polskiego Józef Piłsudski zapytał: „Co wybieramy, niewolę czy zwycięstwo?” – odpowiedź mogła być tylko jedna.

Kiedy na 15 sierpnia 1920 roku bolszewicy zaplanowali zajęcie Warszawy, spotkała ich sroga nauczka. 15 sierpnia 1920 roku Wojsko Polskie ruszyło do uderzenia na Armię Czerwoną, już wtedy najpotężniejszą, najliczniejszą i najbardziej nieludzką armię świata. Jej dywizje pewne były pokonania Polaków, zdobycia Warszawy oraz dalszego marszu na Berlin, Paryż i inne stolice Europy, według strategicznych planów podboju i dyrektyw rządu Rosji Sowieckiej. W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny żołnierze polscy przełamali jednak front pod Radzyminem i przeszli do ataku. Pod Nasielskiem armia gen. Władysława Sikorskiego rozgromiła wręcz nieprzyjaciela, a natarcie znad Wieprza, dotychczas „niezwyciężoną” Armię Czerwoną zmusiło do panicznej ucieczki. Wygrana wojna z bolszewikami była pierwszym tak wielkim – i co najważniejsze – samodzielnym zwycięstwem oręża polskiego od czasu bitwy pod Wiedniem.

Tego też dnia we wszystkich kościołach odbywają się uroczyste Msze święte w intencji poległych na polu chwały. Podobnie było również w tym roku w Kętrzynie.

Po uroczystej Mszy św. w Bazylice św. Jerzego z udziałem przedstawicieli władz miasta Kętrzyna, powiatu kętrzyńskiego, przedstawicieli organizacji kombatanckich, społecznych, młodzieży szkolnej i środowisk politycznych wszyscy uczestnicy przeszli na plac Armii Krajowej, gdzie delegacje w asyście sztandarów złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem W Hołdzie Poległym, Pomordowanym i Zamęczonym Polakom – Obrońcom Ojczyzny 1939 – 1956” .

Zanim jednak postument pomnika zasłoniły wiązanki kwiatów, odbył się apel pamięci i głos zabrał burmistrz Kętrzyna Krzysztof Hećman, który w swoim wystąpieniu nawiązał do patriotyzmu Polaków z okresu wojny polsko-sowieckiej.

W drodze wyróżnienia burmistrz Krzysztof Hećman otrzymał również Dyplom Uznania od Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Krajowego, który wręczył  burmistrzowi w imieniu Zarządu Głównego  Adam Jaworski.

fj

fot. Franciszek Jaroński