kenedy
Bracia spotkali się z senatorem Edwardem Kennedym i przyjęli zaproszenie do Kongresu, gdzie właśnie witano astronautów z misji „Apollo-8”. FOT. www.magazynwiatr.pl

Po raz 21 odbędą się regaty poświęcone pamięci braci Ejsmontów. Początek regat g. 12 w porcie Keja w Węgorzewie. Organizatorem imprezy jest Kętrzyński Klub Żeglarski Kaper.

Regaty zostały zaplanowane dla 3 klas: jachtów kabinowych do 8 metrów, powyżej 8 metrów oraz jachtów otwartopokładowych. Podczas imprezy wystąpi zespół szantowy Michał Lampard i Jakub Kokocha.

Regaty organizowane są od 1970 roku. Do 1989 roku cenzura nie pozwalała na oficjalne wspomnienie braci Ejsmontów, którzy w 1965 roku uciekli z kraju, by spełnić swoje życiowe marzenie i opłynąć świat. Swój ostatni rejs zakończyli u wybrzeży Argentyny w okolicach Bożego Narodzenia 1969 roku. Zamierzali opłynąć przylądek Horn na 7 metrowym jachcie Polonia. Ich ostatni list był datowany na 24 listopada 1969 r. „Kochani rodzice – już za tydzień opuszczamy Buenos Aires. Akurat w święta Bożego Narodzenia będziemy pośród lodów południa na przylądku Horn. Jest to najlepszy czas na takie przejście. Przygotowujemy się do tego bardzo solidnie i bardzo poważnie” – napisali w nim bracia Ejsmontowie.
O ich historii przeczytać możecie na stronie magazynu Wiatr http://magazynwiatr.pl/blog/bracia-ejsmont-uciekinierzy-xx-wieku/

jz

regaty