Dr Magdalena Dziungiel – Łaguna jest pracownikiem Instytutu Polonistyki i  Logopedii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. FOT. Franciszek Jaroński
Dr Magdalena Dziungiel – Łaguna jest pracownikiem Instytutu Polonistyki i Logopedii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. FOT. Franciszek Jaroński

Rok 2016 został ustanowiony przez Senat RP Rokiem Henryka Sienkiewicza. Dzisiaj w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie z Magdaleną Dziungiel – Łaguną, pracownikiem Instytutu Polonistyki i Logopedii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Decyzję tę uargumentowano w następujący sposób: „Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza, by w setną rocznicę śmierci oddać należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji Jego twórczości oraz idei zawartych w Jego książkach – przede wszystkim patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości”.

Z tej też okazji 29 września w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych z dr Magdaleną Dziungiel – Łaguną, pracownikiem Instytutu Polonistyki i Logopedii UWM.

Spotkanie zatytułowane „O wartościach Henryka Sienkiewicza na podstawie powieści współczesnych”, a zwłaszcza niezwykle interesujące treści dotyczące Henryka Sienkiewicza oraz wciągnięcie do dyskusji słuchaczy spowodowało, że godzinny wykład minął błyskawicznie. A rozmawiać było o czym. Henryk Sienkiewicz był bowiem pisarzem docenionym już przez jemu współczesnych, bardzo często o jego twórczości mówiono, że jest stworzona „ku pokrzepieniu serc”, a jego relacje z podróży cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Sam noblista, który nazywany był także polskim Odyseuszem – zwiedził bowiem całą Europę, był też w Ameryce i Afryce.
fj