Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 przepytali z tabliczki mnożenia policjantów. FOT. Szkoła Podstawowa Nr w Kętrzynie
Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 przepytali z tabliczki mnożenia policjantów. FOT. Szkoła Podstawowa Nr w Kętrzynie

 

30 września to Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Do tej akcji, organizowanej już po raz szósty, przystąpiła w tym roku Szkoła Podstawowa nr 1 im. Feliksa Nowowiejskiego w Kętrzynie. Jej celem jest propagowanie zabawowej formy uczenia się matematyki.

Uczniowie mają możliwość nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mają okazję dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.

Ćwiczyli tabliczkę mnożenia
Od kilku dni trwały intensywne przygotowania do święta. Na korytarzach zawisły plakaty promujące akcję. Uczniowie w domu i szkole ćwiczyli tabliczkę mnożenia. W piątek, już od wczesnych godzin porannych, przed szkołą w matematycznym ogródku zakwitły tabliczkowe kwiaty i drzewa. Na parterze dzieci z klasy IIIc i IIIe pod opieką pań – Doroty Wilczak i Małgorzaty Jalowskiej – oczekiwały na pierwszych rodziców, którzy mogli w zabawny sposób sprawdzić się w „tabliczkowej sztuce”.

Młodsi sprawdzają starszych
W „tabliczkowym” łamaniu głowy wzięła również udział pani dyrektor oraz pracownicy administracji i obsługi. Patrole egzaminacyjne złożone z uczniów klasy IIIe, VIc i Vb ruszyły na ulice naszego miasta, aby zgodnie z hasłem „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają„ przeprowadzić minikonkursy wśród mieszkańców Kętrzyna. Przechodnie reagowali różnie. Jedni z uśmiechem podchodzili do „egzaminu”, inni rezygnowali, tłumacząc się brakiem czasu. Młodzi eksperci odwiedzili również urzędników naszego miasta i gminy, uczniów z pobliskiego Gimnazjum nr 2, nauczycielki przedszkola i dbających o nasze bezpieczeństwo policjantów. Wiele przepytywanych osób uzyskało tytuł MT EXPERTA.

Dominik Koprowski i Dawid Adamejtis zwycięzcami
Na zakończenie tego pełnego wrażeń dnia w szkole odbył się tabliczkowy turniej klas V i VI, który prowadziła pani Agnieszka Przybylińska i Barbara Groch. Mistrzem w „tabliczkowej sztuce” okazała się klasa Va i VIc. Pan Andrzej Kliszewicz wyłonił rekordzistów tabliczkowych zmagań na matematycznej platformie Matzoo. Zostali nimi Dominik Koprowski z klasy VIa oraz Dawid Adamejtis z klasy IVb. Organizatorzy akcji przedstawili również zwycięzców najładniejszego tabliczkowego stroju. Nagrodzona została Julia Mazur z kl. Vb, Oliwia Tylutka z kl.VIb oraz Maciej Rutkowski z kl. IVa. Kamil Dymidziuk z kl. IVb otrzymał nagrodę z kategorii „tabliczkowy plakat”.
Tabliczkowe gry i zabawy dostarczyły wszystkim wielu emocji. Uczniowie przekonali się, że matematyka potrafi być przyjemna, że warto nią się bawić. Radosna atmosfera tego dnia na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów, nauczycieli, rodziców i mieszkańców miasta.

Barbara Groch, SP1 w Kętrzynie