Podczas uroczystości wystąpił chór ze Szkoły Podstawowej Nr 4 pod kierownictwem Elżbiety Reszke. FOT. Franciszek Jaroński
Podczas uroczystości wystąpił chór ze Szkoły Podstawowej Nr 4 pod kierownictwem Elżbiety Reszke. FOT. Franciszek Jaroński

Obchodzony 14 października Dzień Edukacji Narodowej, nazwany często Dniem nauczyciela jest wprawdzie dniem wolnym od zajęć lekcyjnych, ale nie dniem wolnym od pracy.

Jest to też dzień szczególny, aby wyrazić wdzięczność wszystkim pracownikom oświaty zarówno tym aktywnym zawodowo, jak i tym, którzy odeszli już na zasłużony odpoczynek. Jest to też okazja do wyrażenia uznania za codzienny trud kształcenia oraz wychowania dzieci i młodzieży. Kim bowiem jest nauczyciel? Zapewne jest nie tylko przewodnikiem po świecie nauki, ale także dla młodego człowieka wychowawcą i wzorem postępowania. Wreszcie, to nauczyciel doskonaląc równocześnie swoje umiejętności, pobudza pasję, zainteresowania uczniów, inspiruje i motywuje do podejmowania wyzwań, jest również współautorem uczniowskich sukcesów. Miejskie uroczystości związane z Dniem Edukacji Narodowej z udziałem władz samorządowych odbyły się w sali Kina „Gwiazda”, a rozpoczęły się dość nietypowo, bo od pełnego humoru przedstawienia w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4 zatytułowanego „Z życia szkoły”.

Tradycyjnie też tego dnia, w oficjalnej części uroczystości nie zabrakło życzeń skierowanych pod adresem ponad 500 pracowników oświaty w placówkach prowadzonych przez miasto, a uczynił to Burmistrz Miasta Kętrzyn Krzysztof Hećman.

Dzień Edukacji Narodowej to również czas wyróżnień, w tym nadawanych przed Prezydenta RP i samorząd. Były więc odznaczenia za długoletnią służbę, nagrody burmistrza oraz mianowania w ramach awansu zawodowego. Otrzymało je kilkunastu pracowników szkół dla których organem prowadzącym jest miasto Kętrzyn.
Uroczystość zakończył bardzo wzruszający koncert chóru ze Szkoły Podstawowej nr 4 pod kierownictwem Elżbiety Reszke.
fj