Grudziński obok Hitlera? FOT. Franciszek Jaroński
Grudziński obok Hitlera? FOT. Franciszek Jaroński

W Powiatowej Bibliotece Publicznej można oglądać wystawę „książek zakazanych”. Wśród nich również „Filozofię Adolfa Hitlera w Mein Kampf”. O sprawie poinformowała nas czytelniczka.

– Pod pretekstem sprzeciwiania się cenzurze biblioteka poleca kętrzyńskiej młodzieży „MEIN KAMPF” Adolfa Hitlera – uważa czytelniczka gazety.
Czy tak rzeczywiście jest?
Akcja Banned Books Week wywodzi się z USA. To kampania społeczna, która ma zwrócić uwagę na działania cenzury, potrzebę wolności czytania i tworzenia literatury oraz problem prześladowania ludzi za to, że czytają lub piszą książki.
– Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kętrzynie zaprasza w dniach od 27 września do 04 października 2016 r. do obejrzenia wystawy składającej się z książek, które były lub nadal są zakazywane z powodu cenzury politycznej, obyczajowej, religijnej. Na liście książek cenzurowanych znajdują się takie pozycje jak „Harry Potter” J. K. Rowling, „Kod Leonarda da Vinci” Dana Browna, „Lolita” Vladimira Nabokova, „Mein Kampf” Adolfa Hitlera, a nawet „Czerwony Kapturek” braci Grimm. Pełna lista zakazanych książek, wraz z opisami jest dostępna w bibliotece. Wystawę będzie można oglądać przez tydzień w Powiatowej Bibliotece Publicznej przy ul. Pocztowej 11. Wszystkich zainteresowanych i odważnych zapraszamy do wypożyczania książek niebezpiecznych, podejrzanych i zakazanych – czytamy na stronach biblioteki.
Wystawa cieszy się zainteresowaniem. Biblioteka ze względu na zainteresowanie przedłużyła czas ekspozycji do piątku. Okazuje się również, że zaproszenie do wypożyczania zakazanych książek nie dotyczy pozycji „Mein Kampf”. Nie ma jest w ofercie biblioteki.
Po co więc reklamowanie wystawy przez książkę Adolfa Hitlera?

http://pbp-ketrzyn.ucoz.pl/news/ksiazki_zakazane_czyli_czego_nie_wolno_czytac/2016-09-20-105
jz