Wyniki kontroli posiłków podawanych pacjentom w szpitalach przez firmy catteringowe są porażające. Najczęściej stwierdzane nieprawidłowości dotyczyły niespełniania wymagań higieniczno-sanitarnych oraz niezgodności w zakresie żywienia pacjentów – czytamy w informacji po kontroli.

Sanepid stwierdził nieprawidłowości dotyczące niespełniania wymagań higieniczno-sanitarnych oraz niezgodności w zakresie żywienia pacjentów. Inspekcja Handlowa z kolei ujawniła, że pacjentom podawano posiłki, które miały zaniżoną wielkość porcji w stosunku do deklaracji w jadłospisie. Posiłki sprawdzono również w laboratoriach UOKiK, weryfikując rzeczywisty ich skład. Zastrzeżenia dotyczą 6 przedsiębiorców i 7 partii na 75 zbadanych. Przykład: zbyt wysoka zawartość glutenu w „sosie bezglutenowym” – stwierdzono 30 mg/kg glutenu.

Sanepid w pierwszej połowie roku sprawdził żywność w 284 szpitalach, które samodzielnie przygotowują pacjentom posiłki. Równolegle Inspekcja Handlowa, na zlecenie UOKiK, zbadała 99 firm cateringowych przygotowujących i dostarczających gotowe posiłki do 234 szpitali. Natomiast Państwowa Inspekcja Sanitarna swoją kontrolę przeprowadziła w kwietniu i maju 2016 roku i objęła nią 99 firm cateringowych przygotowujących posiłki dla 234 szpitali.
jz
Informacja o wynikach kontroli: https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=12708