Spektakl "Niedzielniki" odbył się 14 listopada w sali rycerskiej kętrzyńskiego zamku.  FOT. Franciszek Jaroński
Spektakl “Niedzielniki” odbył się 14 listopada w sali rycerskiej kętrzyńskiego zamku. FOT. Franciszek Jaroński

„Niedzielniki” to sztuka teatralna podejmująca temat wierzeń dawnych mieszkańców Warmii i Mazur. Według ludowych podań, to właśnie ludzie urodzeni w niedzielę obdarzeni byli darem widzenia zagubionych dusz, które nie mogły trafić do grobu.

Niedzielnicą była też główna bohaterka spektaklu Minka, która stanęła przed poważnym zadaniem. Ruszając w drogę w towarzystwie Adasia, razem musieli rozwiązać pewną zagadkę. W międzyczasie między młodymi zrodziło się uczucie. W wędrówce poprzez świat dawnych wierzeń i zabobonów warmińskich i mazurskich, bohaterowie opowieści spotykają wiele magicznych postaci: mary, topniki, kłobuka, wilkołaka, by pośród bagien, uroczysk, zapomnianych gościńców by

dotrzeć do kresu swej doczesnej egzystencji.
Spektakl, który odbył się 14 listopada br. w Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego dla miłośników teatru był bez wątpienia przysłowiową wisienką na torcie, a świadczył o tym chociażby ogromny aplauz widzów, którzy ten listopadowy wieczór decydowali się poświęcić teatrowi. Reżyserem spektaklu był Maciej Mydlak, a wykonawcami aktorzy Teatru Jaracza w Olsztynie, Olsztyńskiego Teatru Lalek oraz studenci Studium Aktorskiego.
fj