X Morcinki Mazurskie odbyły się tradycyjnie w hali sportowej MOSiR. FOT. Franciszek Jaroński
X Morcinki Mazurskie odbyły się tradycyjnie w hali sportowej MOSiR. FOT. Franciszek Jaroński

Jak co roku dzień 11 listopada jest hucznie obchodzony w Kętrzynie. To nie tylko święto odzyskania niepodległości, ale również nadania praw miejskich. Dodatkowo z okazji przypadających tego dnia imienin Marcina Stowarzyszenie Kulturalne „Konik Mazurski” oraz Kętrzyńskie Centrum Kultury zorganizowały X już edycję Mazurskich Morcinek, które w tym roku odbywały się pod hasłem „Gody”.

Gody, to w mazurskiej tradycji ludowej święta Bożego Narodzenia. W tym czasie następuje zetknięcie się dwóch lat (godów), czyli starego i nowego roku. Zwyczaj ten ma bardzo długą tradycję i trafił na Mazury z jasełek rozpowszechnionych przez franciszkanów na przełomie XV i XVI wieku. Stąd też nic dziwnego, że tegorocznym Mazurskim Morcinkom towarzyszyła ubrana choinka. Całość imprezy uświetnił i między innymi występ chłopięcego chóru z Zespołu Szkół im Marii Curie Skłodowskiej, w wykonaniu którego widzowie usłyszeli polski hymn narodowy oraz pieśni Legiony i Piechota. W części typowo ludowej zaprezentowały się zespoły „Kosaczewina” oraz kapela „Rogożanie”.

Zwracając się do wszystkich obecnych i nawiązując jednocześnie do spraw historycznych burmistrz miasta powiedział między innymi:
– Nasze miasto jest wtedy piękne, kiedy jesteśmy ze sobą, kiedy pamiętamy o naszym święcie narodowym, a także o święcie naszego miasta. (…) Flaga, sztandar, to jest tożsamość, to jest pamięć, historia i szacunek. Tak też trzeba wychowywać młodych ludzi, wpajać im szacunek do barw narodowych, szacunek dla Polski i tej ziemi mazurskiej. A wszystko po to, żeby ich drogowskaz na życie był oparty na pięknych i prawdziwych wartościach.
Biorący udział w X Mazurskich Morcinakch mieli również wzbogacić swoją wiedzę o tradycjach i zwyczajach mazurskich, którą od lat przekazuje Maria Kaliszewicz, posłuchać wróżby z kości gęsi, a także skosztować potraw mazurskich i podziwiać wyroby rękodzielnicze.
fj