Ewa Maksymowicz opowiadała dzieciom o swojej książce "Kuchnia czterech smaków". FOT. Archiwum Szkoły Podstawowej Nr 1 w Kętrzynie
Ewa Maksymowicz opowiadała dzieciom o swojej książce “Kuchnia czterech smaków”. FOT. Archiwum Szkoły Podstawowej Nr 1 w Kętrzynie

Grudniowe spotkania autorskie stają się miłą tradycją w Szkole Podstawowej nr 1 w Kętrzynie. 7 grudnia gościliśmy niezwykłego gościa, panią Ewę Maksymowicz – pisarkę, lokalną animatorkę kętrzyńskiej kultury.

Do naszej szkolnej biblioteki w ramach miejskiego projektu trafiła książka pani Joli Kutyło „Alfabet z koszyczka”. Zabawne wierszyki o warzywach i owocach bardzo spodobały się naszym czytelnikom, stąd zrodził się pomysł zorganizowania spotkania autorskiego. Autorka – członek Związku Literatów Polskich jest osobą niewidomą i mieszka w Elblągu.
Postanowiliśmy zaprosić na spotkanie panią Ewę Maksymowcz – kętrzyńską niewidomą pisarkę, która współpracowała przy tworzeniu „Alfabetu z koszyczka”. Jest również autorem ciekawej pozycji „Kuchnia czterech zmysłów” z kulinarnymi przepisami dla osób widzących i niewidzących. Warto dodać, że to pierwsza taka książka na polskim rynku wydawniczym.
Pani Ewa opowiedziała nam o swojej książce. Pokazała elektroniczne gadżety o intrygujących nazwach PenFriend, czytak, dyktafon, czasomierz. Są u niej w domu bynajmniej nie dlatego, że lubi nowości techniczne, lecz z powodu niepełnosprawności.
Dzieci do spotkania przygotowywały się już dużo wcześniej. Klasa 3c pod kierunkiem pani Doroty Wilczak przygotowała „Książkę Kucharską klasy 3c”, zaś klasa 2e pod kierunkiem pani Sylwii Szymańskiej wykonała ilustracje do wierszyków.
Dzieci z przejęciem deklamowały wierszyki o warzywach i owocach, zadawały liczne pytania dotyczące zdrowego odżywiania się, przygotowywania posiłków przez dzieci.
Pani Ewa wprowadziła nas również w świat ludzi ociemniałych. Przedstawiła, jak należy zachowywać się, spotykając niepełnosprawną osobę. To spotkanie autorskie było dla nas cennym doświadczeniem.
„Nowinki Jedynki”