Spotkanie w czytelni kętrzyńskiej biblioteki trwało ponad dwie godziny. FOT. Franciszek Jaroński

17 stycznia w Czytelni dla Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Wojciecha Kętrzyńskiego odbyło się spotkanie z pisarką, nazywaną również królową kryminału Katarzyną Bondą – z wykształcenia dziennikarką i scenarzystką.

O ogromnym zainteresowaniu w Kętrzynie jej twórczością świadczył chociażby fakt, że Czytelnia dla Dzieci i Młodzieży nie była w stanie pomieścić wszystkich chętnych. W trakcie prawie dwugodzinnego spotkania autorskiego pisarka mówiła nie tylko o swojej twórczości, ale również chętnie wdawała się w dyskusje związane z codziennym życiem i problemami jakie ono niesie. Mówiąc natomiast o roli książki w życiu człowieka podkreśliła, że książka nigdy nie zginie, bo jest to jedyne medium, które pozwala na abstrakcyjne i obrazowe myślenie, a najwięcej radości i satysfakcji daje to, co czytelnik znajdzie między wierszami. Stąd też – stwierdziła – pisarstwo, to naprawdę ciężka praca połączona z dyscypliną, którą staram się wprowadzić w swoje życie. Praca pozwoliła mi w życiu wielokrotnie powstać z kolan, a to pozwoliło mi również odnieść sukces, który pisarza widzącego na spotkaniu autorskim pełną salę utwierdza w przekonaniu, że ta praca ma sens. To daje mi „paliwo” do pójścia naprzód – podkreśliła pisarka.
Wszystkie dotychczasowe powieści Katarzyny Bondy zyskały status bestsellerów. Pisząc książkę – jak zaznaczyła – stara się najpierw myśleć dla kogo przeznaczona będzie jej fabuła i czy potrafić będzie „wydrzeć” z życia czytelnika potrzebny na jej przeczytanie czas. Stąd też – zdaniem pisarki – koniecznym zebranie niezbędnej dokumentacji i poznania dokładnie miejsca akcji, której treść książki będzie dotyczyć.
Katarzyna Bonda jest autorką trylogii kryminalnej z Hubertem Meyerem (Sprawa Niny Frank, Tylko martwi nie kłamią, Florystka), dokumentów kryminalnych Polskie morderczynie i Zbrodnia niedoskonała oraz podręcznika Maszyna do pisania. Ogromną popularność oraz prestiżowe nagrody przyniosła jej seria z profilerką Saszą Załuską: Pochłaniacz, Okularnik, Lampiony. Pochłaniacz otrzymał Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Kryminałów 2015, a Okularnik – nagrodę Bestsellery Empiku 2015. Prawa do wydań zagranicznych zakupiły największe wydawnictwa na świecie, m.in. Hodder & Stoughton i Random House. Przed zajęciem się zawodowo pisarstwem pracowała również jako dziennikarka w redakcjach, m.in.: „Super Expressu”, „Newsweeka”, „Wprost”, TVP S.A., „Miesięcznika Zdrowie”, „Naj”, „Expressu Wieczornego” i „Kuriera Podlaskiego”.
fj