Kętrzyńscy tancerze breakdance należą do czołówki w naszym kraju. FOT. M.Siwowski
Kętrzyńscy tancerze breakdance należą do czołówki w naszym kraju. FOT. M.Siwowski

Fora internetowe w środowisku tanecznym w ostatnim czasie przeżywają wielkie ożywienie. Piotr Frąckiewicz, który w Kętrzynie jest animatorem tańca wyjaśnia, że wszystko za sprawą oficjalnego komunikatu Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego o włączeniu nowych dyscyplin do Igrzysk Olimpijskich Młodzieży, które odbędą się w Buenos Aires w 2018 roku.

Komitet postanowił włączyć Karate, Climbing i taniec Breakdance. Ten ostatni zawsze był traktowany jako forma sztuki, a nie sport.
Przeciwnicy idei dołączania breakingu do programu Igrzysk twierdzą, że może to wpłynąć negatywnie na całą kulturę taneczną oraz ograniczyć artystyczną wolność ekspresji wśród tancerzy. Legendarny tancerz i pionier tego stylu z U.S.A. Mr. Wiggles stwierdził, że jako dyscyplina olimpijska bboying zmieni się w „podkręcony turniej gimnastyki do muzyki elektronicznej”. Z kolei inna również legendarna postać Ken Swift dodał, że podpisuje się pod stwierdzeniem „breaking to nie jest sport, a raczej sztuka, o której integralność powinniśmy dbać”. Zwolennicy zwracając uwagę na możliwe minusy całego przedsięwzięcia, jednak widzą wiele plusów, twierdzą że takie połączenie może nieść ze sobą wiele pozytywnych zmian dla środowiska tanecznego – np. umożliwi godne utrzymywanie się z breakingu przez profesjonalnych tancerzy. Pojawią się większe środki na rozwój młodych talentów jak i również organizację imprez tanecznych. Jednakże podkreślają, że prawdziwa scena Breakdance nie może przy tym stracić kontroli nad kształtem całej kultury w starciu z ogromnymi pieniędzmi stojącymi za profesjonalnym sportem.
Obecnie trwają prace nad regulaminem i systemem oceniania tej wyczynowej konkurencji tanecznej. Wszyscy tancerze bacznie obserwują każdy krok Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego podejmowany z związku z dołączeniem Breakingu do Olimpiady.
Czy już w 2018 roku Polska będzie mogła wystawić swoją reprezentacje tancerzy na Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie? Kto zasili reprezentację Polski? czy znajdą się w niej tancerze z Kętrzyna, którzy w ostatnim czasie dominują w dziecięcych kategoriach tanecznych na ogólnopolskich turniejach? Z uzyskaniem odpowiedzi na wiele pytań musimy jeszcze poczekać, ponieważ infrastruktura organizacji eliminacji, bądź systemu oceniania nie jest jeszcze wypracowana.
Jednego jesteśmy pewni, że jeżeli w Kętrzynie dołożymy więcej starań w kształcenie młodych tancerzy, a poziom mamy już bardzo wysoki, to w niedługim czasie możemy doczekać się olimpijczyków.
Piotr Frąckiewicz
Informacje dostępne na oficjalnej stronie Międzynarodowego Komitetu Igrzysk Olimpijskich
https://www.olympic.org/news/three-new-sports-to-join-buenos-aires-2018-yog-programme