Sputnik nad Polską zagości w Kętrzynie od 10 marca

Festiwal “Sputnik nad Polską” jest projektem dającym polskiej widowni niepowtarzalną możliwość zapoznania się z rosyjską twórczością filmową.

Kętrzyńskie Centrum Kultury zaprasza na kolejną X edycję Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”. W dniach 10-16 marca w kinie „Gwiazda” będzie można obejrzeć siedem rosyjskich filmów. Widzom zaprezentowane będą filmy zarówno już docenionych mistrzów kina rosyjskiego i radzieckiego, jak i produkcje młodego pokolenia reżyserów. Filmy te w niczym nie ustępują filmom zachodnim, jednak mimo swej niezaprzeczalnej wartości niezwykle rzadko mają okazję gościć na polskich ekranach.
Seanse filmowe odbywać się będą codziennie o godzinie 18.00. Pierwszego dnia (10 marca) będzie można obejrzeć komedię, której światowa premiera dobyła się w listopadzie 2016 roku pt. „Dobry chłopiec” w reżyserii Oksany Kras. W kolejnych dniach odpowiednio: (11 marca) komediodramat „Miejskie ptaszki”, (12 marca) film familijny „Skarb”, (13 marca) dramat „Syndrom kukiełki”, (14 marca) komedię „Podróż nie poślubna”, (15 marca) komedię (fantastyka) „Mnich i demon” oraz (16 marca) komedię „O miłości”.
fj

Sputnik nad Polską – coroczny festiwal filmów rosyjskich organizowany od 2007 roku. Impreza jest wspólnym przedsięwzięciem fundacji “Wspieram”, Europejskiej Agencji Reklamowej i firmy dystrybucyjnej “35 mm”. Pierwsza edycja festiwalu, ze względu na kilkunastoletni, biorący początek od zmiany ustrojowej w 1989 roku, okres braku wymiany filmowej pomiędzy Polską i Rosja, była przygotowywana bez nadmiernych oczekiwań na szeroki odbiór. Festiwal cieszył się jednak na tyle dużym zainteresowaniem, że przekształcił się w imprezę o charakterze stałym.