Ciężkie warunki utrzymują się w Kętrzynie od kilku dni. FOT. Franciszek Jaroński

Niedostosowanie prędkości do warunków drogowych, nadmierna prędkość, a także lekkomyślność kierowców, to nadal główne przyczyny zdarzeń drogowych.

W związku ze zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi, zapowiedzianymi ujemnymi temperaturami oraz opadami śniegu kętrzyńscy policjanci apelują do kierujących o dostosowanie sposobu jazdy do warunków panujących na drodze. Kierujący nie powinni zapominać o obowiązku odśnieżania swoich samochodów. Zadbanie o stan techniczny auta, sprawne wycieraczki, uzupełniony płyn do spryskiwaczy, i sprawne światła do podstawy dobrej widoczności.
Pamiętajmy, że ujemne temperatury i opady śniegu sprawią, że droga hamowania pojazdu znacznie się wydłuży. Nie zawsze kierujący zdąży natychmiast zatrzymać samochód. Z większym wyprzedzeniem sygnalizujmy innym kierowców planowane manewry.
Towarzysząca opadom śliska nawierzchnia sprzyja stłuczkom i potrąceniom, dlatego zwiększmy odstęp od pojazdów jadących przed nami. Systemy bezpieczeństwa, które coraz częściej posiadamy w swoich autach mają jedynie wspomagać naszą jazdę, jednak nie zwalniają nas z myślenia i przewidywania tego co się dzieje na drodze.
Przejeżdżając drogą , na której znajduje się znak zwierzęta dzikie, zwolnijmy, szczególnie w okresie zimowym zwierzęta przemieszczają się w poszukiwaniu pożywienia, a jezdnia nie jest dla nich żadną barierą.
Każdy z nas jest uczestnikiem ruchu drogowego, raz jesteśmy kierującym innym razem pieszym. Od nas samych zależy jak będzie kształtowało się bezpieczeństwo na drodze.
Nieważne, czy jedziemy czy idziemy, w każdej sytuacji jesteśmy odpowiedzialni za to co robimy, dlatego zwracamy się z apelem także do pieszych.
Używajmy elementów odblaskowych i zanim wejdziemy na ulicę nawet na oznakowanym przejściu dla pieszych upewnijmy się dobrze, czy odbędzie się to w sposób bezpieczny. Pamiętajmy, że nawet najnowocześniejszy samochód nie jest w stanie oszukać praw fizyki i nie zatrzyma się w miejscu.
Na terenie powiatu kętrzyńskiego w ostatnim czasie doszło do takich zdarzeń drogowych jak:
W miniony wtorek (07.02.2017) około godz. 9.00 kętrzyńscy policjanci zostali powiadomieni o zdarzeniu drogowym do którego doszło w miejscowości Leśniewo w gminie Srokowo. Z przekazanych informacji wynikało, że kierujący ciągnikiem rolniczym uderzył w latarnię. Na miejsce natychmiast pojechali funkcjonariusze, którzy potwierdzili zgłoszenie. Policjanci ustalili, że mężczyzna kierując ciągnikiem rolniczym z podczepionymi dwoma przyczepami podczas wykonywanego skrętu w drogę gminną jedna z podczepionych przyczep wpadła w poślizg i uderzyła w przydrożny słup oświetleniowy.
Do drugiego zdarzenia doszło o godzinie 10.30 w miejscowości Solanka w gminie Srokowo. Tu natomiast 38-letnia kobieta kierując pojazdem marki Suzuki na łuku drogi niedostosowana prędkości do warunków panujących na drodze, wpadła w poślizg i uderzyła w dwa inne zaparkowane pojazdy. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym kobieta została ukarana mandatem karnym w wysokości 300 złotych.
Do kolejnego zdarzenia doszło również wczoraj o godzinie 14.30 w Kętrzynie na skrzyżowaniu ulic Składowa z ulicą Mazowiecką. Z ustaleń policjantów wynika, że kierujący renault 36-letni mężczyzna wyjeżdżając z drogi podporządkowanej nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu Oplem Vivaro w związku z czym doszło do zderzenia z oplem, a następnie z prawidłowo jadącym pojazdem marki Audi A4. W tym przypadku kierowca za spowodowanie kolizji drogowej został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 złotych.

mł. asp. Ewelina Piaścik, rzecznik Komendanta Powiatowego Policji w Kętrzynie