Wśród uhonorowanych funkcjonariuszy byli również pogranicznicy z W-MOSG w Kętrzynie. FOT. Archiwum W-MOSG w Kętrzynie

20 marca funkcjonariusze służb podległych MSWiA, którzy wyróżnili się bohaterską postawą, zostali uhonorowani przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka. Wyróżnionych zostało także siedmioro funkcjonariuszy Straży Granicznej.

– Bohaterstwo to rzecz, o której należy mówić. Jestem dumny z tego, że mogę wyróżnić realnych bohaterów – powiedział minister Błaszczak, odznaczając funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy poza służbą i podczas służby z pełnym poświęceniem ratowali ludzkie życie.
Komendant Główny Straży Granicznej płk SG Marek Łapiński podkreślił, że narażanie życia wpisane jest w codzienną służbę funkcjonariuszy, którzy bez wahania niosą pomoc potrzebującym w sytuacjach zagrożenia – nie tylko ludziom, ale także zwierzętom.
Medal za Ofiarność i Odwagę z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG otrzymali – chor. SG Olga Czarnotta i plut. SG Przemysław Grabowski, którzy uratowali 16 osób z płonącego budynku. Reakcja była błyskawiczna, powiadomili Straż Pożarną i przystąpili do akcji wyprowadzania mieszkańców z płonącego budynku. Przemysław Grabowski, narażając swoje zdrowie i życie wrócił do jednego z mieszkań, by ratować mężczyznę, który zasłabł we własnym łóżku, a na ciele miał już widoczne ślady poparzenia.
por. SG Mirosława Aleksandrowicz, rzecznik Prasowy – koordynator Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie