Na spotkanie przyjechało 1600 samorządowców z całego kraju. FOT. facebook

Wczorajsze Forum Samorządowe zgromadziło 1.600 przedstawicieli gmin, powiatów i województw z całego kraju. Samorządowcy uchwalili apel, w którym sprzeciwiają się demolowaniu samorządu przez rząd. Nazywają tak planowane zmiany w prawie samorządowym.

Portalsamorzadowy.pl szeroko relacjonuje przebieg spotkania. Pisze o „żywiołowym” wystąpieniu prezydenta Nowej Soli, Wadima Tyszkiewicza, który zaapelował do jednego z apologetów pomysłu dwukadencyjności w samorządach, Marka Asta, wieloletniego samorządowca, a obecnie posła PiS.
– Skoro on mówi, że w gminach są patologie, więc my wysłaliśmy pismo z prośbą, żeby na przykładzie swojej gminy, którą zarządzał przez 15 lat pokazał te patologie – relacjonował wystąpienie Tyszkiewicza portalsamorządowy.pl
Tyszkiewicz zapelował do samorządowców, by przyjmować w gminach, powiatach i województwach apel w obronie samorządów przygotowany przez Związek Gmin Wiejskich.
Portalsamorządowy zacytował fragment wystąpienia prezydenta Nowej Soli:
-To, że trzeba reformować samorząd, to wszyscy wiemy, ale reformować to nie znaczy demolować. A dziś PiS próbuje samorząd demolować. Samorząd ma ogromną siłę. My jesteśmy jak wulkan, który – mam nadzieję – w końcu wybuchnie, albo jak lew, który na razie ryczy, ale jak wróg wejdzie na jego terytorium, to skoczymy mu do gardła – zakończył swoje wystąpienie Tyszkiewicz.
http://www.zgwrp.pl/attachments/article/1111/Forum_Samorz%C4%85dowe_16marzec2017_Apel_2.pdf
http://www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/jestesmy-w-stanie-wojny-ostro-na-forum-samorzadowym,91236.html