Uniwersytet Trzeciego Wieku obchodził Dzień Kobiet na wesoło. FOT. Franciszek Jaroński

Dzień Kobiet obchodzony jest mniej hucznie niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. To jednak o nim nikt nie zapomina. Tak było między innymi podczas dzisiejszego, uroczystego spotkania słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kętrzynie.

Spotkanie przypomniało w sposób poważny ale też i satyryczny o tym, kim jest kobieta, matka, żona, partnerka i kochanka. Nie zapomniano też i o teściowej. Była to więc okazja nie tylko przypomnienia historii związanej z ustanowieniem Dnia Kobiet, ale także przedstawienia w sposób humorystyczny roli kobiety, jej miejsca w życiu każdego mężczyzny a przede wszystkimi rodziny. Wszystko to zaś za sprawą spektaklu przygotowanego przez sekcję teatralną Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku poświęconego kobiecie. Humorystyczne teksty przeplatane fragmentami znanych utworów o kobietach sprawiły, że do śpiewu dołączyło również całe grono słuchaczy, a raczej słuchaczek bo mężczyźni należą w tym gremium do rodzynków. Była to też okazja do podziękowań, wręczenia paniom symbolicznych kwiatków oraz osłodzenia ich życia czekoladą – oczywiście wręczaną przez brzydszą płeć.

Pierwszy dzień kobiet obchodzony był 28 lutego 1909, a został ustanowiony przez Socjalistyczną Partię Ameryki po zamieszkach i strajkach w Nowym Jorku. W Polsce był obchodzony na szeroką skalę do 1993 roku.
fj