Prace Jerzego Baranowskiego można oglądać w galerii loży.FOT. Jarosław Żukowski

„W stronę światła” – to tytuł wystawy malarstwa Jerzego Baranowskiego, której wernisaż odbył się 8 marca w galerii „Loży”. Prace malarskie artysty inspirowane były wnikliwym obserwowaniem otaczającego go świata, a gra świateł i zabawa nimi pozwoliła artyście na stworzenie wyjątkowych dzieł.

8 marca dla artysty był bez wątpienia dniem szczególnym, a to chociażby ze względu na fakt, że po raz pierwszy galeria w budynku „Loży” dosłownie pękała w szwach, bowiem na wernisaż przybyło tak wielu chętnych do obejrzenia jego prac malarskich. Wśród honorowych gości byli między innymi: burmistrz miasta, jego zastępca, studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku, dzieci z koła plastycznego prowadzonego w KCK przez Justynę Kamińską, przyjaciele z kętrzyńskich jednostek Straży Granicznej, Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie i wielu mieszkańców miasta, dla których sztuka była i jest pasją.
Przedstawiony na obrazach temat światła został ukazany jako element życia dający nadzieję na odnalezienie drogi we mgle i powrót do domu. Jednocześnie eksperyment ze światłem pozwolił artyście na ukazanie jego piękna – raz ukazane w zachodzie słońca, a innym razem w odbiciu dziecięcej łyżeczki. Temat wernisażu znakomicie korespondował tego dnia z elementami współczesnego oświetlenia budynku, a jego nowe oblicze dzięki współpracy z kętrzyńskim Philipsem można było podziwiać podczas zaprezentowanej iluminacji.
Wystawę malarstwa Jerzego Baranowskiego można oglądać w galerii Loży Masońskiej przez najbliższe dwa tygodnie.
fj

Jerzy Baranowski
urodził się w Kętrzynie; jest emerytowanym funkcjonariuszem Straży Granicznej i malarzem samoukiem. Od 2014 roku jest radnym rady miejskiej w Kętrzynie. Jest żonaty, ma troje dorosłych dzieci. Uprawia malarstwo olejne, akwarelowe, pastelowe oraz rysunek. Maluje portrety, pejzaże, marynistykę, sceny rodzajowe, architekturę, sceny religijne. Brał udział w wielu plenerach malarskich. Jego prace prezentowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach w kraju i zagranicą. W realizacji swojej pasji może zawsze liczyć na wsparcie żony Doroty, dla której z kolei pasją jest wyszywanie i szydełkowanie.