Podczas ubiegłorocznego Marszu Żonkila uczestnicy zaprezentowali bardzo pomysłowe przebrania. FOT. Archiwum

Żonkil – symbol nadziei. Ma przypominać o ludziach cierpiących, oczekujących pomocy i opieki. Symbolizuje także nadzieję w walce z nowotworem.

Przed laty w Kętrzynie z inicjatywy Kętrzyńskiego Towarzystwa „Amazonki” powstało Pole Nadziei, na którym zostały posadzone żonkile jako symbol nadziei i pomocy kobietom chorującym na raka szyjki macicy lub raka piersi.
W piątek (27 kwietnia) kętrzyńskie Amazonki organizują IX już z kolei Marsz Żonkila. Tradycyjnie zbiórka uczestników marszu zorganizowana będzie na parkingu przy ul. Szpitalnej o godz. 10.45. Stamtąd o godzinie 11.00 uczestnicy marszu w asyście wozów strażackich, policyjnych oraz taksówek przejdą ulicami Kętrzyna do Amfiteatru, gdzie odbędzie się koncert, w którym wystąpią: Zbigniew Nowak – akordeon, Ola Jeznach, chór „Złota Jesień” oraz chór „Wrzos”. W amfiteatrze nastąpi również rozstrzygnięcie konkursu na wspomnienia, najpiękniejszy kapelusz oraz na najbardziej pomysłowy i historyczny strój. Stąd też kętrzyńskie Amazonki zwracają się do wszystkich chętnych o przybycie na marsz w strojach historycznych lub kolorowych kapeluszach oraz z kwiatami żonkila.
Dzień wcześniej (26 kwietnia) o godz. 16.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej (zamek) odbędzie się spotkanie ze specjalistami nt. „Jak żyć z rakiem”.
fj