“Jarocin. Po co wolność”. Film dokumentalny Leszka Gnoińskiego i Marka Gajczaka w kętrzyńskim amfiteatrze, 5 maja, godz. 21. FOT. www.warszawa.pl

Uczestnicy festiwali w Jarocinie mają dzisiaj po 50 lat. Ale nadal słuchają rocka i jednym tchem są w stanie wymienić zespoły, które wtedy w Jarocinie grały. Pamiętają też jaki przekaz płynął ze sceny i jak te słowa pomagały w walce z totalitarnym systemem komunistycznym. Jak dzisiaj bohaterowie tamtych Jarocinów je oceniają i czy wszystko, o co wtedy z takim zaangażowaniem walczyli, udało się w Polsce zrealizować? Amfiteatr, 5 maja, godz. 21. Pytanie “po co wolność” wciąż aktualne.

– Dokument Leszka Gnoińskiego i Marka Gajczaka konfrontuje ze sobą dwie rzeczywistości festiwalu rockowego w Jarocinie: tę z lat 80. i tę aktualną. Kryzysowa ostatnia dekada PRL spotyka się z dzisiejszym kapitalizmem – pisze w swojej recenzji tego filmu Mirosław Pęczak z „Polityki”.
„Widzimy młodych wtedy i anarchistycznie zbuntowanych wykonawców (m.in. Pawła Gumolę, Roberta Brylewskiego) i widzimy ich dzisiaj, o 30 lat starszych, refleksyjnych, czasem przygaszonych i bez wiary w złudzenia. Są fragmenty z ekranem przedzielonym na pół. Na jednej połówce koncerty np. Dezertera czy Kultu z 1983, 1987 r., na drugiej te same piosenki na nowych już obrazach z nowego Jarocina. Zabieg pomaga zrozumieć, jak bardzo zmieniły się emocje towarzyszące tej muzyce i jak się zmienił status rocka, kiedyś rewolucyjnego, teraz wtopionego w kontekst wolnego rynku i komercyjnego przemysłu kulturalnego. Słowa starej piosenki Kultu „wolność, po co wam wolność, macie przecież telewizję” nabierają demonicznie aktualnego sensu. W pamięć zapada wypowiedź Pawła „Kelnera” Rozwadowskiego z legendarnej kapeli Deuter, który kończy wywód o niegdysiejszym pragnieniu wolności krótko: przegraliśmy. Jarocin. Po co wolność, reż. Leszek Gnoiński, Marek Gajczak, 109 min.”

http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/film/1684630,1,recenzja-filmu-jarocin-po-co-wolnosc-rez-leszek-gnoinski-marek-gajczak.read