.

Funkcjonariusze z Warmińsko–Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie ujawnili, a następnie rozbili międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się produkcją i obrotem nielegalnych papierosów.

Nielegalny proceder miał miejsce na terenie dwóch województw: łódzkiego i kujawsko-pomorskiego. Polegał na produkcji wyrobów tytoniowych bez wymaganych znaków skarbowych akcyzy. Wyprodukowane papierosy trafiały na polski rynek.
W trakcie przeszukania pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych (6 i 7 kwietnia) funkcjonariusze W-MOSG na „gorącym uczynku” zatrzymali 3 obywateli Łotwy w wieku od 25 do 39 lat, 43-letniego Polaka oraz 39-letniego bezpaństwowca. Wszyscy mężczyźni pracowali przy produkcji nielegalnych papierosów. Na miejscu funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili kompletną linię technologiczną do produkcji wyrobów akcyzowych oraz ponad 2 600 kg krajanki tytoniowej o szacunkowej wartości prawie 1,8 mln zł i 870 000 sztuk nielegalnych papierosów o wartości prawie 600 tys. zł. Ponadto w samochodach znajdujących się na posesji i halach magazynowych znaleziono półprodukty do wytwarzania papierosów, m. in. gilzy papierosowe, rolki papierowe, kartki z nadrukami nazw wyrobów tytoniowych różnych marek.
W ramach prowadzonego śledztwa zatrzymane osoby usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się nielegalną produkcją wyrobów tytoniowych, za co grozi im kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Ponadto wobec zatrzymanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztowań na okres 3 miesięcy.
Dalsze czynności w sprawie prowadzą funkcjonariusze Warmińsko–Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Kutnie.
por. SG Mirosława Aleksandrowicz, rzecznik Prasowy – koordynator Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej