Ukraiński Jarmark “Z malowanej skrzyni” odbył się w kętrzyńskim zamku.

Jarmark „Z malowanej skrzyni” to impreza, która harmonijnie wpisuje się w wielokulturowość naszego regionu. W tym roku impreza odbyła się 14 maja w kętrzyńskim zamku.

Tegoroczny Jarmark „Z malowanej skrzynie” miał jednak szczególny charakter. Jego celem było przede wszystkim upamiętnienie 70. rocznicy Akcji „Wisła”, w wyniku której z terenów południowo- wschodnich Polski wysiedlono kilkadziesiąt tysięcy rodzin ukraińskich. Na skutek tych działań zmuszeni oni zostali do zamieszkania między innymi na obszarze tzw. ziem odzyskanych. Również w ramach tej akcji władz komunistycznych prawie 50 tysięcy Ukraińców zostało przesiedlonych na teren byłego województwa olsztyńskiego, a około 5 tysięcy zamieszkało w powiecie kętrzyńskim. Stąd też tegoroczny Jarmark odbywał się wyjątkowo w pomieszczeniach kętrzyńskiego zamku, a towarzyszyło mu hasło „Nie mamy prawa zapomnieć!”. Wśród honorowych gości byli między innymi: Miron Sycz, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Wiktor Marek Leyk, doradca marszałka sejmiku warmińsko-mazurskiego ds. mniejszości narodowych i etnicznych, Ryszard Kawczyński reprezentujący burmistrza miasta Kętrzyn.
– Dla wielu ludzi akcja „Wisła” była tragicznym przeżyciem. Mieli zaledwie dwie godziny, aby pożegnać się z ojcowizną. Wielu z nich nie przeżyło już samej podróży, a początki ich pobytu na tych terenach były bardzo trudne. Byli bardzo często prześladowani przez UB. Ich życie uległo zmianie po 1956 roku, kiedy pozwolono na oficjalną działalność organizacji skupiających mniejszość ukraińską. Co najważniejsze, po wielu latach wrośliśmy w to środowisko i dzisiaj nie ma już pomiędzy Ukraińcami a Polakami wielkich różnic i konfliktów. Po prostu potrafimy działać w wielu sprawach wspólnie bez względu na przeszłość naszych narodów – mówi Andrzej Sydor przewodniczący kętrzyńskiego koła ZUwP
Oprawę artystyczną o charakterze patriotycznym zapewniły obchodom 70 rocznicy wysiedlenia w ramach akcji „Wisła” między innymi występy młodzieży z chóru „Lisowa pisnia” z Bartoszyc oraz Zespołu Muzyczno-Słownego z Kompleksu Szkół w Górowie Iławeckim.
fj