Zaczyna się lato, więc i wydarzeń w Kętrzynie przybywa. Ten weekend zapowiada się ekscytująco. Warto go dobrze zaplanować, by nie przegapić czegoś ważnego.

CZWARTEK
Rozpoczynamy już od jutra. Dzień Dziecka. Po gwiazdce, najważniejszy dzień dla najmłodszych. Rozpoczynam już od 11 w amfiteatrze przy ul. Kajki.

1 czerwca, czwartek, godz. 11.00-18.00 Słoneczny Piknik Rodzinny Miejsce: Amfiteatr ul. Kajki 2 Do kętrzyńskiego Amfiteatru gdzie na „Słoneczny Piknik Rodzinny” gorąco zaprasza Burmistrz Miasta Kętrzyn oraz Kętrzyńskie Centrum Kultury. Czekać tam będzie na dzieci i ich rodziców wiele atrakcji, gier, zabaw i konkursów, cieszące się ogromną popularne karaoke oraz występy artystyczne grup tanecznych, muzycznych i teatralnych działających przy Kętrzyńskim Centrum Kultury.

Warto też odwiedzić Kętrzyniankę. Otwarcie właśnie z Dzień Dziecka. Wstęp bezpłatny do 4 czerwca w godz. 10-20. Wszystko będzie zależało od pogody, ale mimo wszystko warto tam iść zobaczyć, co się zmieniło od ubiegłego sezonu.

.

PIĄTEK
W piątek warto być o 11.30 na Placu Piłsudskiego. Będzie można wziąć udział w otwarciu wystawy plenerowej o historii miasta. Z okazji 660-lecia istnienia miasta będzie można prześledzić na 20 planszach całą historię Kętrzyna. Organizator wystawy – Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego zapowiada ciekawą wystawę.

2 czerwca, piątek, godz. 11.30 Wystawa plenerowa „660 lat Kętrzyna” Miejsce: Plac Piłsudskiego Na 20 planszach kętrzyńskie Muzeum pokaże historię naszego miasta. Dowiemy się z niej historii nazwy i herbu miasta. Jedna z plansz poświęcona będzie patronowi miasta Wojciechowi Kętrzyńskiemu. Sporo miejsca na wystawie zajmą dawni mieszkańcy, od czasów średniowiecznych, przez nowożytne aż do czasów najnowszej historii miasta. Na wystawie będziemy również mogli zapoznać się z rozwojem przestrzennym miasta na przestrzeni wieków. Ważnym elementem historii miasta był rozwój infrastruktury, który zostanie również pokazany na planszach. Nie zabraknie także rzemiosła, które na przestrzeni kilku wieków było istotną częścią życia jego dawnych mieszkańców. Kętrzyn w państwie Zakonu Krzyżackiego, w Prusach, okresie wojen napoleońskich oraz I i II wojny światowej to kolejne plansze, które pokażą życie miasta w czasie najważniejszych dla Europy wydarzeniach historycznych.

Po obejrzeniu wystawy nie warto uciekać z Placu Piłsudskiego. Od 12 robimy wspólne zdjęcie Kętrzynian z okazji 660-lecia miasta. Ubieramy się na niebiesko lub biało i tworzymy napis 660 w barwach miasta. To zdjęcie będzie robiło furorę. Już dzisiaj to wiemy. Przyjdź, a będziesz uczestnikiem tego wydarzenia.

2 czerwca, piątek, godz. 12.00 Wspólne zdjęcie mieszkańców na 660-lecie miasta Miejsce: Plac Piłsudskiego Zapraszamy mieszkańców miasta do wzięcia udziału we wspólnym zdjęciu z okazji 660-lecia miasta. Ubrani na niebiesko i biało uczestnicy projektu ustawią się w taki sposób, że zrobione z góry zdjęcie da efekt napisu „660” w barwach miasta, czyli niebiesko-białych. Zainteresowanych wzięciem udziału w przedsięwzięciu prosimy o kontakt z Punktem Informacji Turystycznej, Pl. Piłsudskiego 10/1, tel. 89 751 47 65.

Po południu zapraszamy na dwa wydarzenia sportowe. Od 15.30 w hali MOSiR start Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Ręcznej Chłopców. Zagra 16 zespołów z całej Polski. Wśród faworytów ekipa najmłodszych szczypiornistów MKS MOSiR Kętrzyn. Żeby im się lepiej grało potrzebują głośnego dopingu i liczą na kętrzyńskich kibiców, którzy już pokazali, jak bardzo kochają piłkę ręczną.
Turniej potrwa do 4 czerwca.

2-4 czerwca, piątek, godz. 15.30 Ogólnopolski Turniej Piłki Ręcznej Miejsce: Hala MOSiR, ul. Kazimierza Wielkiego 12

 

Zostajemy na obiektach MOSiR jeszcze, bo już od 18. wielkie derby powiatu. Granica Kętrzyn podejmie MKS Korsze. Ten mecz to nie tylko zwykła ligowa batalia o punkty w IV lidze, to walka o pierwszeństwo w powiecie kętrzyńskim.

2 czerwca, piątek, godz. 18.00 Granica Kętrzyn – MKS Korsze Miejsce: Boisko MOSiR, ul. Kazimierza Wielkiego 12

 

Po emocjach sportowych warto zajrzeć do kętrzyńskiego amfiteatru na kolejną odsłonę Mazurskiego Kina Plenerowego. O godz. 21.30 film „Dzień dobry, kocham cię”.

2 czerwca, piątek, godz. 21.30 Mazurskie Kino Plenerowe Miejsce: Amfiteatr, ul. Kajki 2

SOBOTA
Już od 11. w kętrzyńskim Stadzie Ogierów wyjątkowa atrakcja dla miłośników historii, zwłaszcza tej średniowiecznej. Turniej rycerski to gratka też dla miłośników sportów walki. To będzie prawdziwa walka na prawdziwe miecze. Liczyć się będzie siła, spryt i technika. Sędzią głównym zawodów będzie nasz mistrz świata w sportowych walkach rycerskich – Marcin Waszkielis. Kilka dni temu po raz czwarty z kolei wygrał rywalizację z najlepszymi rycerzami na świecie w konkurencji miecza i tarczy.

.

Na sobotę synoptycy zapowiadają dobrą, słoneczną pogodę, więc odwiedziny „Kętrzynianki” jak najbardziej na miejscu.

1-4 czerwca, czwartek-niedziela, godz. 10.00-20.00 Otwarcie basenów letnich Kętrzynianka Miejsce: Kompleks Rekreacyjno – Sportowy „Kętrzynianka”, ul. Sportowa

 

Wieczorem warto sobie zarezerwować czas na koncert Agnieszki Chylińskiej. Biletów nie trzeba, bo wstęp jest wolny. Ale z pewnością trzeba przyjść do amfiteatru odpowiednio wcześniej, by zająć sobie dobre miejsce. Uwaga, frekwencja może być duża.

3 czerwca, sobota, godz. 20.00 Koncert Agnieszki Chylińskiej Miejsce: Amfiteatr ul. Kajki Agnieszka Barbara Chylińska (ur. 23 maja 1976 w Gdańsku) – polska piosenkarka i autorka tekstów, a także osobowość telewizyjna. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV. W latach 1994–2003 członkini rockowego zespołu O.N.A., w latach 2003–2006 wokalistka formacji Chylińska. Od 2009 roku prowadzi działalność solową, kiedy to ukazał się jej debiutancki album solowy, zatytułowany Modern Rocking, stylistycznie nawiązujący do nurtu dance i pop. Jej druga solowa płyta, Forever Child, ukazała się siedem lat później, tj. 30 września 2016 roku. Oba wydawnictwa dotarły do 1. miejsca polskiej listy sprzedaży OLiS i pokryły się w Polsce kolejno platyną i podwójną platyną.

NIEDZIELA
W niedzielę długo nie śpimy. Już od 11.30 na Placu Piłsudskiego uroczystości związane z 26 rocznicą powołania Straży Granicznej. Po Mszy św. w Bazylice św. Jerzego nastąpi przemarsz uczestników na Plac Piłsudskiego. W trakcie uroczystości zaplanowano występ Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej.

4 czerwca, niedziela, godz. 11.30 26 rocznica powołania Straży Granicznej Miejsce: Plac Piłsudskiego

Po uroczystościach przygotowanych przez kętrzyńska straż graniczną czas na szybki obiad, bo od 15. rusza barwna parada orkiestr dętych. Początek parady na parkingu przy ul. Traugutta. Potem cztery orkiestry przemaszerują Staromiejską, Sikorskiego i Kajki do amfiteatru, gdzie odbędzie się koncert.

4 czerwca, niedziela, godz. 15.00 Parad orkiestr dętych Miejsce: Plac Piłsudskiego. Parada Orkiestr Dętych przejdzie ulicami miasta i zaprezentuje marszową muzykę, doskonałą organizację i pokaz kolorowych strojów. Warto zarezerwować sobie chwilę, by posłuchać i obejrzeć barwą paradę. Impreza rusza z parkingu przy Traugutta o godzinie 15. W występie wezmą udział Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej – Karpacki Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu, Orkiestra z Częstochowy Pipes&Drums, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Iławy oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Kurzętnika. Orkiestra Straży Granicznej to już stały element kętrzyńskiego krajobrazu muzycznego. Odwiedza nasze miasto bardzo często. Czyli znów zobaczymy trombity beskidzkie, dudy podhalańskie, dzwonki pasterskie „zbyrcoki” i góralską ciupagę w ręku tamburmajora. Kto lubi muzykę celtycką powinien dokładnie przyjrzeć się orkiestrze z Częstochowy. Pipes & Drums to jedyna orkiestra w Polsce wykonująca muzykę szkocką. Zaprezentują wielkie dudy szkockie i bębny. Pochód uzupełnią dwie najmłodsze orkiestry z Kurzętnika i Iławy. Ta ostatnia grała już podczas specjalnej audiencji dla Papieża Polaka.

Jeżeli komuś będzie jeszcze za mało atrakcji, to zapraszamy do kościoła św. Jana na koncert chóru z Altensteig. Będziemy mogli wysłuchać utworów takich kompozytorów jak Bach, Mendalsosohn-Bartholdy, czy Świder.

4 czerwca, niedziela, godz. 18.30 Koncert chóru z Altensteig Miejsce: Plac Piłsudskiego