Anna Popek poprowadzi Galę Piosenki i Muzyki Filmowej, która odbędzie się w sobotę w amfiteatrze. Początek g. 19. FOT. fb

Paweł Deląg, Paweł Małaszyński, Marcin Kwaśny, Wojciech Majchrzak, Andrzej Grabowski, Olga Borys, Olga Bończyk, Laura Łącz, Mikołaj Krawczyk, Przemysław Cyprjański, Tomasz Mendes, Zbigniew Buczkowski to tylko częściowa lista gwiazd polskiego filmu, która odwiedzi w tym roku Kętrzyn podczas Walkirii. Do tego grona należy dołączyć jeszcze kilkudziesięciu twórców filmów, a wśród nich przede wszystkim Jerzego Hoffmana. Ale to nie wszystko, bo okazuje się, że sobotnią Galę Piosenki i Muzyki Filmowej poprowadzi telewizyjna gwiazda – Anna Popek.

Dzisiejsza konferencja prasowa zorganizowana w kętrzyńskim kinie „Gwiazda” przez twórców Walkirii przyniosła dwie podstawowe informacje. Dobrą i złą. Ta pierwsza jest taka, że Kętrzyn czeka wprost oblężenie ludzi kina. Zła jest taka, że imprez przygotowanych w samym mieście jest tyle, że jeden człowiek nie jest w stanie ogarnąć wszystkich. Trzeba wybierać.

Piątek – festiwal filmowy i mocny rock w amfiteatrze
W piątek będzie to łatwiejsze niż w sobotę. Od 14. w kinie Gwiazda odbędą się pokazy polskich filmów historycznych i wojennych. Zaczynamy od Zaćmy Bugajskiego, a później co dwie godziny „Szczęście świata” (g. 16.); „Ostatnia rodzina” (g. 18) i „Gwiazdy” (g. 20). Przed i po filmach przed kinem Gwiazda będzie można porozmawiać o filmach z ich twórcami i aktorami.
Robert Żołędziewski, dyrektor artystyczny festiwalu zapewnia, że atrakcji podczas festiwalu nie zabraknie. Bardzo dobre filmy i znani aktorzy i twórcy.
– O ile w tamtym roku trudno było przekonać aktorów do przyjazdu do Kętrzyna, o tyle w tym było już dużo łatwiej – mówił na dzisiejszej konferencji prasowej aktor.
Podkreśla, że atmosfera w samym mieście, a także wydarzenia, które się tu odbywają są dużym magnesem dla zapracowanych ciągle ludzi filmu.
Od 17.30 w amfiteatrze gratka dla fanów mocnego rocka. Koncert walczącego rocka „Offensive of Rock”. Wystąpią Kabanos, Centrala 57, Cochise i Luxtorpeda.

Sobota – defilada, filmy i gala piosenki filmowej
Sobota będzie pełna w wydarzenia. Fani kina już o 10. pojawią się w „Gwieździe” by obejrzeć „Kreta” Rafaela Lewandowskiego. O tej same godzinie z placu przy „Kętrzyniance” wyrusza defilada historyczna. Barwny pochód rekonstruktorów historycznych przejdzie ulicami: Szpitalną, Wojska Polskiego i Sikorskiego do Placu Piłsudskiego. Pod fontanną tradycyjnie odbędzie potyczka będąca namiastką tego, co w niedzielę odbędzie podczas głównego widowiska „Monte Cassino 44”.
W kinie „Gwiazda” będą trwały kolejne projekcje: g. 12 – Maria Skłodowska-Curie, g. 14 Beksińscy – album wideofoniczny”, g. 16 „Wyklęty”. W tym czasie w Parczu na poligonie Mazurolandii będzie można obejrzeć sprzęt wojskowy, który zostanie tam zgromadzony.
Od 19. w amfiteatrze będziemy świadkami Gali Piosenki i Muzyki Filmowej. Jacek Adamski mówił dzisiaj na konferencji, że pomysł gali to wynik zapotrzebowania widzów. Znani aktorzy zaprezentują podczas niej kilka piosenek z najpopularniejszych polskich filmów historycznych i wojennych. Będzie motyw z serialu „Czarne Chmury”, będzie „Dumka” z Ogniem i Mieczem. Olga Bończyk zaśpiewa „Gdzie są kwiaty z tamtych lat”, a Andrzej Grabowski wystąpi z krótkim recitalem. Organizatorzy nie chcieli zdradzić kto zaśpiewa piosenkę z „Va Banque”. Zapowiadają za to jeszcze kilka niespodzianek podczas gali.

Sztuka kochania – kulisy filmu
Zakończenie gali nie będzie końcem atrakcji. Tuż po jej zakończeniu chętni mogą wrócić do kina „Gwiazda” na pokaz filmu „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” i poznać kulisy tego filmu, które przedstawi autor zdjęć do filmu – Michał Sobociński.
Niedziela to przede wszystkim główne widowisko tegorocznej Walkirii, czyli spektakl historyczny „Monte Cassino 44”. Jacek Adamski zapewnia, że będzie to szczególne widowisko. Będzie się można poczuć, jak pod prawdziwym Monte Cassino w 1944 roku.
– Sam jestem ciekaw, jak to będzie wyglądało – mówił na dzisiejszej konferencji prasowej pomysłodawca Walkirii.

konferencja prasowa odbyła się w kinie “Gwiazda”. FOT. Jarosław Żukowski