Jerzy Hoffman. FOT. www.ttregionalna.pl

Gościem specjalnym kętrzyńskiego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojennych będzie Jerzy Hoffman. Otwarte spotkanie przewidziane jest w godzinach popołudniowych w sobotę, 22 lipca. Spotkanie odbędzie się w studiu festiwalowym przed kinem Gwiazda.

Jerzy Hoffman to jeden z najbardziej znanych polskich reżyserów i scenarzystów, nazwany hetmanem polskiego kina. Zekranizował całą trylogię Sienkiewicza. Nakręcił również „Znachora”, „Do krwi ostatniej”, a ostatnim, jak do tej pory jego filmem był obraz „1920. Bitwa Warszawska”.
Kilka lat temu ukazała się książka „wywiad-rzeka” z reżyserem pt. „Filmy, wojny i rozróby”. Hoffman przypomina w niej m.in. swoją burzliwą młodość, studia spędzone w moskiewskiej szkole filmowej i czasy PRL – najweselszego baraku demoludów. Opowiada o swoich przyjaźniach, np. z legendarnym bardem Włodzimierzem Wysockim, i portretuje znajomych – Andrzeja Munka, Jerzego Bossaka, Aleksandra Forda. Wspomina o słabości do kobiet (trzykrotnie żonaty); dokonuje też życiowych i artystycznych rozrachunków.
jz