Takiej inscenizacji Walkirii jeszcze nie było. Grupy rekonstrukcyjne z całej Polski będą zdobywały w tym roku klasztor pod Monte Cassino. Do tego spektaklu powstanie w Parczu klasztor i zostanie zasadzonych 1000 czerwonych maków, bo bez nich trudno wyobrazić sobie zdobywanie Monte Cassino. Bitwa czołgów zapowiada się więc w tym roku niezwykle atrakcyjnie.
Już po raz drugi Kętrzyn będzie miejscem Festiwalu Filmów Historycznych i Wojennych. Idea pomysłodawców jest prosta. – Uczynić z Kętrzyna filmową stolicę Mazur – mówi Jacek Adamski, pomysłodawca festiwalu. W tym roku zobaczymy w Kętrzynie 10 filmów, a wśród nich najnowsze polskie produkcje historyczne. „Wyklęty”, „Maria Skłodowska-Curie”, „Ostatnia rodzina”, „Zaćma”, „Beksińscy – album wideofoniczny”. Po filmach będzie można podyskutować z twórcami filmów i aktorami.
Po raz pierwszy w ramach Walkirii odbędzie się Gala Piosenki i Muzyki Filmowej. Znani polscy wykonawcy, m.in. Andrzej Grabowski, Olga Bończyk, Olga Borys, Mikołaj Krawczyk, Laura Łącz, Władysław Grzywna wykonają standardy muzyki filmowej. Będą motywy z takich filmów jak „Czarne chmury” czy „Czterej pancerni i pies”. Gala to doskonała okazja, by na scenie amfiteatru wręczyć doroczne „Walkirie” – filmowe nagrody dla twórców i wykonawców najlepszych polskich produkcji historycznych.