1 sierpnia, w 73. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, punktualnie o godz.17 – w hołdzie powstańcom – w Kętrzynie, podobnie jak w wielu miastach Polski, zawyły syreny. Był to symboliczny hołd dla uczestników powstania warszawskiego – największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

W Kętrzynie uroczysty apel poświęcony 73. rocznicy powstania odbył się na Placu Armii Krajowej, przy pomniku „W Hołdzie Poległym, Pomordowanym i Zamęczonym Polakom – Obrońcom Ojczyzny 1939-1956”. Zanim jednak rozpoczęły się oficjalne uroczystości minutą ciszy uczczono pamięć zmarłej 27 lipca por. Krystyny Straczyckiej, łączniczki III Brygady Wileńskiej, żołnierza podziemia niepodległościowego .

Po zamilknięciu dźwięków syren i odegraniu hymnu państwowego prowadząca apel przytoczyła najistotniejsze informacje dotyczące  przebiegu powstania, po czym uczestniczące w apelu delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

W czasie walk w Warszawie według różnych danych zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

fj