Złota zawieszka masońska jest w zbiorach kętrzyńskiego muzeum. FOT. Robert Zakrzewski

Tematem przewodnim kolejnego seminarium Akademii 660-lecia, które odbyło się 11 sierpnia była złota zawieszka masońska znajdująca się w zbiorach Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego.

Nie był to jedyny temat seminarium. Zawieszka była bowiem pretekstem do prezentacji historii masonerii oraz symboli masońskich tzw. „masoników” znajdujących się na różnych przedmiotach, w tym również na zawieszce z kętrzyńskiej loży masońskiej. Ponadto seminarium było okazją do zaprezentowania działalności wielu innych stowarzyszeń działających w dawnym Rastenburgu na przestrzeni lat, w których działali mieszkańcy miasta, czym się one zajmowały i co po nich pozostało.
W zbiorach kętrzyńskiego muzeum zachowało się wiele różnego rodzaju archiwaliów i zabytków związanych z historią miejscowych stowarzyszeń, a jednym z ciekawszych eksponatów jest właśnie niewielka złota zawieszka z kętrzyńskiej loży masońskiej, która w dość nietypowych okolicznościach trafiła do zbiorów muzealnych. Między innymi o tych okolicznościach mówił kustosz Mariusz Wyczółkowski.
– Według mojej wiedzy i ustaleń jakie poczyniłem, zawieszka z kętrzyńskiej loży została znaleziona przez pracowników, którzy w tym budynku wykonywali pewne prace, a „zakupiona” została przez Zofię Licharewą od tychże pracowników. Odkupiła ją bynajmniej nie za gotówkę, a za bardziej przyziemną zapłatę, a mianowicie za butelkę alkoholu. Co prawda o tej formie zapłaty nie ma wzmianki w naszej dokumentacji, ale taką historię poznałem w rozmowie z nieżyjącym już archeologiem profesorem Jerzym Okuliczem, który taką historią poznał bezpośrednio od Zofii Licharewej – mówi Mariusz Wyczółkowski i jednocześnie dodaje: – Zawieszka znaleziona w loży nie jest jakimś szczególnym zabytkiem. Pochodzi najprawdopodobniej z XIX, a tego typu zawieszki były dość popularne, bo związane były nie tyle z obrzędowością masońską, co stanowiły element identyfikacji bractwa. Wszędzie tam, gdzie były loże masońskie takie zawieszki się pojawiały, a nawet są wykonywane obecnie w różnych kształtach i można bez je nabyć.
Symbolika znaków masońskich jakie zawiera zawieszka z kętrzyńskiej loży posłużyła pracownikowi muzeum Szymonowi Pardzie do szerszego omówienia historii i współczesności masonerii w Europie i Polsce oraz przedstawienia symboliki wielu znaków masońskich jakie pojawiają się na różnego rodzaju przedmiotach. Była więc mowa o znaczeniu takich symboli jak: węgielnica, cyrkiel, litera „G”, czy też gwiazda Dawida.
Seminarium niezwykle ciekawe, pogłębiające wiedzę na temat masonerii, w szczególności masonerii działającej niegdyś w Rastenburgu, o której istnieniu przypomina dziś odrestaurowany budynek loży przy ul. Mickiewicza, a wybudowany wówczas w miejscu dawnej fosy
fj