Kętrzyńscy policjanci w trosce o bezpieczeństwo dzieci odwiedzają  uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu kętrzyńskiego, aby porozmawiać z nimi na temat bezpiecznego poruszania się po drodze.

Działania związane z bezpieczną drogą do szkoły nie kończą się we wrześniu, droga do szkoły i ze szkoły do domu będzie dla uczniów codziennością aż do kolejnych wakacji, dlatego też funkcjonariusze cały czas przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Podczas spotkań  zachęcają uczniów do wyposażania ubiorów i plecaków w elementy odblaskowe, co niewątpliwie poprawi bezpieczeństwo.

Dzieci docierają do szkoły różnymi sposobami – pieszo, rowerem, samochodem lub autobusem. Każdy jest dobry, kiedy jest bezpieczny. Warto zaznaczyć, że pierwsze tygodnie w szkole są bardzo szczególne. Dzieci są jeszcze rozkojarzone wakacjami. Trzeba pamiętać też o tym, że nasze pociechy, szczególnie te młodsze nie mają świadomości zagrożeń. Niekiedy są tak zajęte rozmową z kolegami, że potrafią wejść nagle na jezdnię. Dlatego w ramach akcji “Bezpieczna droga do szkoły” kętrzyńscy policjanci od początku września prowadzą działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa dzieci. Tym razem gościli w  Szkole Podstawowej nr 4 w Kętrzynie oraz Szkole Podstawowej w Reszlu. Podczas spotkań z najmłodszymi uczestnikami ruchu funkcjonariusze uświadamiają im, z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać podczas drogi do i ze szkoły. Uczulają aby dzieci wybierały drogę uczęszczaną, a nie ustronną, by unikały skrótów, które np. prowadzą przez tory kolejowe, a także nie przyjmowały od obcych prezentów, słodyczy, napojów oraz by nie wsiadały do aut kierowanych przez osoby nieznane. Zwracają uwagę na zagrożenia jakie czyhają na najmłodszych uczestników ruchu drogowego szczególnie w okresie jesienno- zimowym. Na który  wpływ mają warunki atmosferyczne, a zwłaszcza wcześnie zapadający zmrok, gorsza widoczność, wydłużona droga hamowania pojazdów. W takich warunkach kierowca dostrzega pieszego w ostatniej chwili, wtedy najczęściej jest za późno na jego reakcję i uniknięcie potrącenia. Policjanci przypominają  o odblaskach, które należy nosić obowiązkowo poza obszarem zabudowanym, kiedy po zmierzchu wracamy do domu idąc drogą, gdzie nie ma chodników i wyznaczonych ścieżek dla pieszych, a dla własnego bezpieczeństwa nosić je powinno się również w terenie zabudowanym.

Przypominamy!

Od 31 sierpnia 2014 roku każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów.

mł. asp. Ewelina Piaścik