Uczestnicy niedzielnego turnieju w Bałtyckim Centrum Bilardowym. FOT. Archiwum BCB Kętrzyn

15 października w Bałtyckim Centrum Bilardowym odbył się II Turniej Amatorów „Wschodząca Gwiazda”. Tym razem zawodnicy grali w odmianę „9-bil”. Na starcie zawodów stanęło 17 uczestników z Ketrzyna, Mrągowa, Giżycka i Ełku. Turniej ten był drugim z cyklu turniejów przeznaczonych zarówno dla osób dopiero rozpoczynających przygodę z bilardem, jak i tych średnio-zaawansowanych, którym na dany moment jest ciężko przebić się wyżej w drabinkach innych turniejów bilardowych.

Turniej rozgrywany był do 4 wygranych partii (półfinał do 5, finał do 6 wygranych). Zawody jak zwykle wzbudzały wielkie emocje i obfitowały w wiele niespodzianek. Największe z nich zrobili niewątpliwie najmłodsi zawodnicy. Pierwszym z nich jest 10-letni Tobiasz Grabarczyk trenujący od niedawna w Bałtyckim Centrum. W pierwszym meczu urwał on dwie partie dla Jakuba Łopackiego – zawodnika grającego w II Polskiej Lidze Bilardowej w drużynie BCB MOSiR III Kętrzyn. W kolejnym spotkaniu Tobiasz zrobił jeszcze większą niespodziankę pokonując starszego od siebie o blisko 50 lat Krzysztofa Kudełkę wynikiem 4:2. Grabarczyk przegrał dopiero w walce o ćwierćfinał z Bartoszem Marczakiem zajmując wysokie 9 miejsce. Drugą niespodzianką było zwycięstwo 11-letniego Wiktora Sobolewskiego (Ełk) z Arkiem Kudełką wynikiem 4:3. Trzecią niespodzianką był występ kolejnego 11-latka Oliwiera Ejmont, który również od kilku miesięcy trenuje w BCB. Oliwier co prawda nie wygrał żadnego pojedynku, ale zaprezentował się z dobrej strony. W pierwszym meczu zdołał urwać aż dwie partie medaliście Mistrzostw Polski UKS 2016 Szymonowi Kupis (II PLB drużyna BCB MOSiR III Kętrzyn). W kolejnym pojedynku, który wzbudził największe emocje, spotkał się … ze swoim rówieśnikiem – Wiktorem Sobolewskim. Dla chłopców był to pierwszy turniej w życiu, dlatego podczas meczu widać było mnóstwo zaangażowania oraz oczywiście chęci zwycięstwa. Po bardzo zaciętym pojedynku szalę zwycięstwa na swoją korzyść przechylił Wiktor Sobolewski, który zajął ostatecznie wysokie 9 miejsce.
W ćwierćfinałach znaleźli się faworyci. Na 5 miejscu udział w zawodach zakończyli: Popławski Michał, Sieniakowski Maciej, Łopacki Jakub (wszyscy BCB MOSiR III Kętrzyn) oraz Marczak Bartosz (SKB Mrągowo). Bilardziści z Kętrzyna okazali się w tym turnieju niezwykle gościnni, ponieważ całe podium oddali przyjezdnym. Zwycięzcą II Turnieju Amatorów “Wschodząca Gwiazda” po raz drugi z rzędu został Mateusz Sawicz pokonując w finale Grzegorza Ulewicza (obaj SKB Mrągowo) wynikiem 6:2. 3 miejsca zajęli ex aequo Paweł Sobolewski (Ełk) oraz Tomasz Kullik (SKB Mrągowo).
Bardzo cieszy fakt, iż najmłodsi wychowankowie Bałtyckiego Centrum Bilardowego powoli wchodzą w cykl turniejowy i starają się rywalizować jak równy z równym z bardziej doświadczonymi zawodnikami.
Zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i już teraz zapraszamy na kolejny turniej amatorski z cyklu “Wschodząca Gwiazda”.
Sponsorami nagród byli Urząd Miasta Kętrzyn oraz MOSiR Kętrzyn za co serdecznie dziękujemy 🙂
Damian Ejmont