Krzysztof Hećman, burmistrz Kętrzyna i Andrzej Szostak z firmy Orange podpisali porozumienie w kętrzyńskim ratuszu. FOT. Jarosław Żukowski

Firma Orange zdecydowała o zainwestowaniu 4,3 mln zł w budowę nowoczesnego światłowodu w Kętrzynie. Dzięki inwestycji mieszkańcy Kętrzyna uzyskają dostęp do ultraszybkiego internetu 300Mb/s. Dzisiaj w ratuszu podpisano porozumienie między firmą i miastem Kętrzyn.
To nie koniec dobrych informacji dla mieszkańców Kętrzyna. Po zakończeniu inwestycji ceny wszystkich usług teleinformatycznych, w tym dostępu do internetu i telewizji kablowej powinny spaść. Ultraszybki światłowód będzie dzierżawiony innym operatorom i dzięki temu rynek tych usług w Kętrzynie „otworzy się”. Danuta Janowska z firmy Orange przyznaje, że tam, gdzie jej firma kładzie ultraszybki światłowód, ceny za usługi spadają.
– Bo rozpoczyna się walka cenowa między operatorami i korzystają na tym odbiorcy tych usług – mówi Danuta Janowska.
Krzysztof Hećman, burmistrz Kętrzyna jest zadowolony, że nasze miasto jest drugim obok Olsztyna beneficjentem takiego porozumienia w województwie warmińsko-mazurskim.
– Z jednej strony dostaniemy nowoczesne rozwiązanie technologiczne, a z drugiej powodujemy wzrost konkurencyjności na naszym rynku – mówi Krzysztof Hećman.
Andrzej Szostak, przedstawiciel firmy Orange poinformował na dzisiejszym spotkaniu, że planowane zakończenie inwestycji to koniec 2019 roku. Orange ma zamiar włączyć w nowoczesne rozwiązania technologiczne ponad 6 tys. gospodarstw domowych w mieście.
– Pierwsze uruchomienia planujemy na pierwszy kwartał przyszłego roku – mówił Andrzej Szostak.
Do sieci wpiętych zostanie również 16 szkół z terenu miasta. Porozumienie podpisane dzisiaj w ratuszu nie wyklucza kolejnych wspólnych przedsięwzięć pomiędzy miastem i firmą. Andrzej Szostak przyznał, że firma jest otwarta na uruchomienie kolejnych hot-spotów w mieście.
Kętrzyn jest 38 miastem w Polsce, z którym firma podpisała porozumienie o współpracy.

O przyjazne warunki dla inwestycji

Porozumienie między Orange Polska a władzami Kętrzyna ma na celu stworzenie przyjaznych warunków dla inwestycji, dzięki której w mieście zostanie zbudowana sieć superszybkiego internetu światłowodowego. Współpraca pozwoli skrócić czas wykonania robót technicznych, a także prowadzić je w sposób jak najbardziej przyjazny dla mieszkańców.
– Internet szerokopasmowy to nowoczesna technologia, która daje szansę rozwoju dla każdego, a szczególnie na Warmii i Mazurach – w Kętrzynie będzie impulsem nowych inwestycji, nowych propozycji dla mieszkańców turystów i inwestorów. Orange może być naszą pomarańczową stroną mocy – powiedział Krzysztof Hećman, Burmistrz Kętrzyna.
jz