Damian Nietrzeba wręczył medale z okazji 660-lecia miasta. FOT. Franciszek Jaroński

Dzień Seniora obchodzony jest w kilku wariantach na poziomie globalnym i lokalnym: 1 października jako Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, 20 listopada jako Ogólnopolski Dzień Seniora oraz 20 października jako Europejski Dzień Seniora. Wszystkie daty mają jednak wspólny cel – kształtować społeczne postrzeganie osób starszych.

19 października w Sali kinowo-widowiskowej kętrzyńskiego kina „Gwiazda” obyła się uroczystość związana z obchodami Dnia Seniora w naszym mieście. W spotkaniu oprócz głównych bohaterów – seniorów wzięli udział również przedstawiciele władz samorządowych miasta, spółek komunalnych, zakładów pracy oraz organizacji kulturalnych i oświatowych oraz organizacji pozarządowych.

– Dzień Seniora powinien trwać cały rok. Nawet na chwilę nie możemy zapomnieć o naszych rodzicach i dziadkach, którzy tworzą społeczność seniorów – zwrócił się do obecnych na sali zastępca Burmistrza Miasta Kętrzyn Damian Nietrzeba. Jednocześnie składając życzenia wszystkim seniorom dodał: – Dzisiejszy seniorzy różnią się od tych z mojego dzieciństwa. Patrząc na was dzisiaj widzę ludzi pełnych energii, uśmiechniętych i pełnych wigoru, którzy konsekwentnie realizują swoje pasje.(…) Dziękuję wam serdecznie za to, że dzielicie się swoimi pasjami i doświadczeniem, bo nic nam nie zastąpi mądrości, jakim jest ludzkie doświadczenie. Przyjmijcie więc życzenia zdrowia, witalności i życzliwości na co dzień, a także ciągłego optymizmu, energii i dzielcie się z nami jak najczęściej doświadczeniem, którym nas zarażajcie.

Decyzją burmistrza z okazji 660-lecia miasta medalami wybitymi z tej właśnie okazji wyróżnieni zostali najbardziej aktywni seniorzy, których obecność w przedsięwzięciach realizowanych przez miasto widoczna jest na każdym niemal kroku. Wśród grona wyróżnionych byli: Krystyna Gajdis – prezes Stowarzyszenia „Złota jesień”, Janina Milewicz – prezes Stowarzyszenia „Uniwersytet Trzeciego Wieku” oraz Wanda Romaniuk – prezes Klubu Seniora „Pod Niedźwiadkiem”.

Spotkanie uświetnił występ Laury Łącz, aktorki filmowej, teatralnej i jednocześnie pisarki. Artystka wykonała program poetycko – muzyczny zatytułowany „Między mną a tobą”.

fj