Roman Chodara prezentuje dyplom i pamiątkową odznakę za zdobycie Korony Maratonów Polskich. FOT. Jarosław Żukowski

Bieganie jest w Polsce popularne. Nawet bardzo. Na 4 Kętrzyńskie Biegi z Philips zapisało się już 330 osób, a lista wciąż jest otwarta, bo można będzie się jeszcze zapisać w sobotę przed zawodami.

W Kętrzynie biega wiele osób. Część w nich zrzeszona jest w klubie Runners Team Kętrzyn. Wśród nich jest Roman Chodara, który biega od kilku lat. Niedawno przebiegł swój piąty maraton i otrzymał dyplom i odznakę za zdobycie Korony Maratonów Polskich. Tytuł jest dla tych wszystkich, którzy w ciągu 12 miesięcy przebiegną 5 największych polskich maratonów: Dębno, Wrocław, Warszawę, Poznań i Kraków.
– To było duże wyzwanie, ale dałem radę – mówi Roman Chodara.
Jego rekord życiowy to 3:54, ale wciąż liczy na jego poprawienie. Roman Chodara jest również posiadaczem Korony Półmaratonów Polskich. W tej konkurencji regulamin mówi, że koronę przyznaje się za przebiegnięcie w ciągu roku 5 półmaratonów (21 kilometrów) w ciągu 12 miesięcy.
– Spośród dziesięciu wybrałem półmaratony w Gdyni, nocny we Wrocławiu, Warszawie, Pile i Białymstoku i przebiegłem je – opowiada kętrzyński biegacz.
Teraz czeka go kolejne wyzwaniu – ultramaraton. Najbliższy odbędzie w Starych Jabłonkach i w nim chce uczestniczyć kętrzyński biegacz. A już w sobotę wybiera się na 4 Kętrzyńskie Biegi z Philips.
jz