Stanisławie Łozińskiej towarzyszyła podczas spotkania Czesława Dąbrowska. FOT. Franciszek Jaroński

Stanisława Łozińska – emerytowana nauczycielka języka polskiego, autorka wielu wierszy, felietonów i reportaży. W Kętrzynie znana jest także jako miłośniczka zwierząt i działaczka społeczna.

10 października w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kętrzynie Stanisława Łozińska spotkała się z czytelnikami podczas wieczoru autorskiego, którego celem była promocja jej twórczości poetyckiej zawartej w tomiku pt. „Nostalgie”, a który w znakomity sposób uzupełniają obrazy autorstwa Zofii Lipskiej.
Jak twierdzi sama autorka, tytuł tomiku wierszy nie był do końca jej pomysłem, bo wyobrażała sobie to wydawnictwo jako typowy zbiór poezji. Tymczasem decyzję o tytule podjęli sami wydawcy. Książka ta – jak czytamy już we wstępie autorstwa Czesławy Dąbrowskiej – zawiera autentyczną poezję niosącą wartości, którym służy prawdziwa sztuka – piękno, dobro i prawda.
Zanim jednak Stanisława Łozińska zaczęła swoją przygodę z poezją, wcześniej będąc nauczycielką języka polskiego spróbowała swoich sił w pisaniu scenariuszy dla potrzeb szkolnego kabaretu osiągając również ze swoimi uczniami wiele sukcesów. Sił w poezji spróbowała natomiast – jak sama twierdzi – przypadkiem. – Wszystko rozpoczęło się pewnego sierpniowego dnia, kiedy wyszłam na otwartą przestrzeń i spojrzałam na piękno otaczającej mnie przyrody. Postanowiłam wtedy napisać pierwszy poetycki utwór, a był nim sonet pt. „Sierpień”. Później kolejne miesiące dostarczały tematu do dalszej twórczości poetyckiej – mówiła z humorem podczas spotkania Stanisława Łozińska, której towarzyszyła na scenie Czesława Dąbrowska.
Z wierszy zamieszczonych w „Nostalgii” Stanisławy Łozińskiej emanuje przede wszystkim piękno, radość, szacunek do pracy, w tym pracy nauczycieli, a także szacunek do życia i pracy kobiet. Niemal w każdym utworze znaleźć można też patriotyczny akcent. Poezja autorki zawiera między innymi utwory nt. Kętrzyna, Świętej Lipki i Mazur. Nie wolno także zapominać, że Stanisława Łozińska jest autorką „Hymnu o Kętrzynie”, gdzie w podniosłym i radosnym tonie wyraża to, co nazywa się często lokalnym patriotyzmem.
W spotkaniu autorskim ze Stanisławą Łozińska uczestniczyło kilkudziesięciu kętrzynian (i nie tylko kętrzynian), a swoistym prezentem dla każdego był tomik poezji „Nostalgie”.
fj